Ay tutulması izle 15 Haziran 2011 Canlı Ay tutulması

'Haberler' forumunda EyLüL tarafından 15 Haz 2011 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  ay tutulması canlı izle
  Bu yılın ilk Ay Tutulması, 15 Haziran Çarşamba günü saat 22.05′de başlayacak. Ankara Üniversitesi (AÜ) Rasathanesi, 1 saat 40 dakika sürecek ay tutulması için düzenleyeceği özel etkinliğinde, meraklılarına gökyüzünü teleskoplarla izlettirecek.Sunum ve belgesel gösterimlerinin yapılacağı etkinlikte, saat 22.05′de izlenmeye başlanacak olan Ay Tutulması, 1 saat 40 dakikalık süresiyle izleyenlere görsel bir şölen yaşatacak. Bu kadar uzun süreli bir ay tutulması, en son 2000 yılı Temmuz ayında gerçekleşti.

  Etkinlik programında, uzmanlar eşliğinde çıplak gözle gökyüzü gözlemi, takımyıldızların mitolojik hikayeleri ile birlikte anlatımı ve teleskoplarla Ay ve halkalı gezegen Satürn’ün gözlemi de yer alıyor. Gözlemevi Müzesi de etkinlik boyunca açık kalacak.

  Ankara Üniversitesi Gözlemevi, yıl boyunca her Ay halk günü etkinlikleri ve özel gök olayları etkinlikleri ile kapılarını gökyüzü meraklılarına açmaya devam edecek.

  Gözlemevi yetkilileri, Gözlemevi’nin şehirden uzak ve yüksek bir konumda bulunması nedeniyle katılımcıların yanında kalın giysiler bulundurmalarını önerdi.

  Bu yılın hesaplarına göre, Tutulma sırasında Ay’ın konumları şöyle olacak:

  saat 20.24 Ay’ın dünyanın yarı gölge konisi içine girmesi
  saat 21.22 Parçalı Tutulma başlangıcı
  saat 22.22 Tam Tutulma başlangıcı
  saat 23.12 Tam Tutulma ortası
  saat 00.02 Tam Tutulma sona ermesi
  saat 01.02 Parçalı Tutulmasının sona ermesi
  saat 02.00 Ay’ın Dünyanın yarı gölge konisinden çıkışı
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 15 Haz 2011
Yükleniyor...