Ay tutulması Gerçekleşti 15 Haziran 2011

'Teknoloji Haberleri' forumunda EyLüL tarafından 16 Haz 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ay tutulması 15 Haziran
  Ay tutulması 15 Haziran 2011
  Bir Sonraki Ay Tutulma

  [​IMG]

  Ay tutulması 15 Haziran akşamı, yani bu akşam izleniyor. Ay tutulması 15 Haziran akşamı gerçekleşmesinin nedeni
  İşte Ay tutulması 15 Haziran ayrıntıları

  Ay tutulması bu akşam gerçekleşti. Tüm dünya, 15 Haziran akşamı çok nadir yaşanan bir olaya tanık oldu. Ay tutulması 1 saat 40 dakika sürüyor. Ay tutulması 15 Haziran akşamı gerçekleşecek. Gerçekleşen ay tutulması, normallerinden farklı olarak çok daha uzun sürdü.

  Sadece ABD ve Kanada’nın yer aldığı Kuzey Amerika’da net bir şekilde gözlemlenemeyen Ay tutulması, Doğu Afrika, Orta Asya, Orta Doğu ve Batı Avustralya’dan izlenebildi.

  Ay tutulması 15 HaziranEn son Temmuz 2000’de yaşanan en uzun tam Ay tutulması sadece yedi dakika sürmüştü. Bu sefer, Dünya’nın gölgesine girecek olan Ay, buradan 1 saat 40 dakika boyunca çıkmayacak. Bu son derece nadir olayın, Çarşamba akşamı TSİ 22.13’te başlaması bekleniyor.

  NASIL GERÇEKLEŞİYOR

  Tam Ay tutulması, Dünya’nın Güneş ışınlarının erişmesini engellediği bölgeye Ay’ın girmesi sonucu oluşuyor. Ay, karanlık bölgede ilerledikçe, rengi gümüşten turuncuya ve sonrasında kırmızıya dönüyor.

  Bu süreçte, sadece kırmızı Güneş ışınlarının Ay’a ulaşabilmesi nedeniyle, Ay ürkütücü ve bir o kadar etkileyici bir görünüm kazanıyor.

  Ancak Ay’ın siluetinin nasıl olacağını kestirmek zor. Bunun nedeni, tam Ay tutulması esnasında atmosferde ne kadar toz veya bulut olacağının bilinmemesi.

  BİR SONRAKİ TUTULMA ARALIKTA

  ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Ay tutulması uzmanı Fred Espenak, “Ay’ın Dünya’nın gölgesinin merkezine çok yakın geçeceğini, tutulmanın da bu yüzden uzun süreceğini” belirtti.

  Avrupa’daki izleyiciler, bu olağanüstü şovun ilk kısmını kaçıracak, çünkü tutulma Ay’ın yükselişinden sonra başlayacak. Doğu Asya ve Avustralya ise tutulmanın son kısımlarını izleyemeyecek. Güney Amerika ise tutulmanın başından sonuna kadar izlenebileceği tek coğrafya olacak.

  Güneş tutulmalarının aksine, Ay tutulmaları çıplak gözle izlenebiliyor.
   
  Son düzenleme: 16 Haz 2011
Yükleniyor...