Ay Tutulması 15 Haziran Herkes Bu Gece Yukarı Baksın!

'Teknoloji Haberleri' forumunda EyLüL tarafından 15 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Bu geceki Ay tutulmasının evreleri
  Herkes bu gece yukarı baksın
  Ay bakır rengi olacak
  Ay tutulması 15 haziran

  Yılın ilk Ay tutulması 22.05'te başlayıp 100 dakika sürecek. Romantizm yaşamak isteyenler aydan faydalanabilir!

  Nadir görülen gök olaylarından biri olması nedeniyle merakla beklenen Ay tutulması, hava şartlarının izin vermesi halinde Türkiye'den ve dünyanın birçok yerinden izlenebilecek.

  Yılın ilk Ay tutulması olması dolayısıyla, Ankara Üniversitesi Rasathanesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ulupınar Gözlemevi'nde halk günü düzenlenecek. Ankara'daki etkinlik programında, uzmanlar eşliğinde çıplak gözle gökyüzü gözlemi, takımyıldızların mitolojik hikayeleriyle birlikte anlatımı, teleskoplarla Ay ve halkalı gezegen Satürn'ün gözlemi yer alıyor.Gözlemevi Müzesi de açık olacak.

  Çeşitli toplumlar ve kültürler tarafından farklı anlamlara yorulan Ay tutulması, bilim dünyasındaysa Dünya'nın yuvarlak olduğunu kanıtlayan en önemli gök olaylarından biri olarak nitelendiriliyor.

  Ay bakır rengi olacak
  2000 yılından beri izlenebilecek en uzun süreli tutulma olan bu geceki Ay tutulması, Güneş'ten yansıyan ışınların Dünya atmosferinden geçerken kırılmaya uğraması sebebiyle Ay'ın bakır rengi almasını sağlayacak. Bu gökyüzü şölenini kaçıranlar için bir sonraki fırsat 10 Aralık.

  Bu gece İstanbul, Ankara, İzmir'de havanın parçalı bulutlu olacağı tahmin ediliyor. Bir gözlem aracı olmaksızın çıplak gözle izlenebilecek olan tam Ay tutulması, Türkiye'den en son 3 Mart 2007'de net olarak izlenmişti.

  Bu geceki Ay tutulmasının evreleri
  Doğu Afrika, Ortadoğu, Orta Asya ve Batı Avustralya, bu geceki tutulmayı net olarak izleyebilecek. Bu Temmuz 2000'den beri en uzun Ay tutulması olacak