Avustralyayı Kim Buldu

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Bella tarafından 5 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Avustralyayı İlk Kim Buldu,
  Avustralyayı İlk Bulan Kimdir,
  Avustralyanın bulunuşu da Amerikanın bulunuşu gibi tesadüfidir. On altıncı yüzyıldan başlayarak Portekiz ve İspanyol gemicileri Avustralyanın kuzeyindeki adalar bölgesine ulaştılar. Daha sonra 17. yüzyılda Hollandalı denizciler Avustralya kıyısına ulaştılar.

  Avustralyanın yeni bir kıta olarak anlaşılması, 1769′da İngiliz kaptanı James Cookun Yeni Zellandaya yaptığı bir seyahat sırasında tesadüfi olmuştur. Daha sonraları İngiliz kaptanlarından Arthur Pihilip 26 Ocak 1788′de 1000 kişilik kadınlı-erkekli, çocuklu bir toplulukla Sdneye yerleşti.

  [​IMG]

  Bugün, Avustralya Günü olarak her sene kutlanmaktadır. 1820 ile 1850 yılları arasında İngiliz asıllı halkın bütün kıtaya yayılması neticesinde Avustralya tamamen bir İngiliz kolonisi oldu. 1850 seneleri Avustralya altın arayıcılarının hücumuna uğradı. Ancak altın arayıcıları umduğunu bulamadılar. 1890 senelerinde ekonomik zorluklar Avustralya, Tasmania, Qneenslandın bir federasyon etrafında birleşmesine sebeb oldu. 1901 federasyon anayasası tasdik edilerek Barton başkan seçildi.