avukat olmak için ne yapmalıyız

'Sosyal Konular' forumunda Burcu tarafından 5 May 2015 tarihinde açılan konu

  1. Avukat olabilmeniz için liseyi bitirdikten sonra 4 yıllık hukuk fakültesi bitirmeniz gerekmekte, bunun yanında 6 ayda bir avukatlık veya hukuk bürosunda stajyer olarak çalışmanız lazım. Kısacası üniversite olarak hukuk fakültesini tercih etmeniz yeterlidir

    Avukatlık için en temel koşullardan biri T.C. vatandaşı olmak, bunun yanı sıra Hukuk fakültesi mezunu olmak da olmazsa olmaz kurallardan. Hukuk fakültesini yurt dışında okuyanların denkliği sağlamak adına intibak derslerini okumak gerekiyor.

    Avukatlık mesleğinde staj konusu diğer meslek gruplarına oranla çok daha fazla önemsenmektedir. Avukat olabilmek için mutlaka stajı tamamlamış ve avukatlık belgesine sahip olmak gerekmektedir.

    Baro levha kaydı için uygulanan prosedür ise, levhaya yazdırılacak baro bölgesinde ikametgah gösterebiliyor olmak. Bu şart sadece levha kayıt işlemi için olup, ülkenin herhangi bir yerinde davalara bakmaya engel teşkil etmez.

    Avukatlık için istenilen son koşul da, avukatlığa engel bir durumun olmamasıdır. Bu şartlara uyan her birey avukatlık mesleğini yapma hakkına erişmektedir.