Avuç Terlemesi Neyin Belirtisi

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Wish tarafından 16 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. El terlemesi
  Avuç içi terlemesinin nedeni  Aşırı terleme rahatsızlığı içerisinde en fazla şikâyet edilen terleme bölgeleri, eller, ayaklar ve koltuk altlarıdır. Bu bölgelerde terlemenin yoğun olmasının nedenleri arasında sempatik sinir sistemi sorunlarının öne çıktığı düşünülmektedir. Terlemek normalde bedenimizin yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için gerekli bir tepkidir. Ancak aşırı terleme sorunu, kişilerin kontrolü altında olmadığı için utanılacak ve istenmeyen durumların yaşanmasına neden olabilmektedir. Özellikle heyecan ve stres durumlarında aşırı terleme olgusu, kişilere zor anlar yaşatabilmektedir. Normalde terleme, vücudun termal ısısının düzenlenmesi için gerekli bir eylemdir. Ancak aşırı terleme rahatsızlığı olan kişilerde psikolojik veya fizyolojik nedenlerle vücut gerekmediği halde terleme salgılaması yapmaktadır. Aşırı terleyen kişilerde el soğukluğu, aşırı su kaybı ve cilt hastalıklarına uygun ortam hazırlanması gibi değişik riskler ortaya çıkabilmektedir. Yaşamımıza zorluk çıkartan bu sorunla baş edebilmek için kişilerin aşırı terleme rahatsızlığı ile karşı karşıya olduklarını, daha doğrusu bu tür bir sorunlarının olduğunu kabullenerek gerekli tedavi süreçlerini kabullenmesi gerekmektedir.

  Ancak tıpta yaşanan son gelişmelere ilave olarak teknolojinin de katkısıyla kollarda, ellerde ve ayaklarda görülen aşırı terleme hastalığı tedavi edilebilmektedir. Topik antipersipanlar, iyontoforez (su içinde terleme tedavisi) botoks (botox) ile terleme tedavisi ve cerrahi seçenekler gibi kollarda, ellerde ve ayaklarda görülen aşırı terlemeyi tedavi edebilen değişik modern yaklaşımlar mevcuttur. Bunun yanı sıra atalarımzıdan bizlere miras kalan değişik bitkisel kürler ile de aşırı terleme ile mücadele mümkündür.
   
 2. Cevap: Avuç Terlemesi Neyin Belirtisi

  bende aşırı terleme yok ama avuçlarım hep terliyor durduk yere. normal bi anda bile terliyor. bunun nedeni ne olabilir ?