Avrupadan İsviçre ye tepki yağıyor

'Sosyal Konular' forumunda m.yakamoz tarafından 3 Aralık 2009 tarihinde açılan konu


 1. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi: "Derin endişe içindeyiz"; Avrupa İnsan Hakları Komiseri: "İslamofobi ciddiye alınmalı", Avrupa Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığıyla Mücadele Komisyonu: "Minare referanmdumu insan hakkı ihlali"...

  STRASBOURG - ¡sviçre`deki minare referandumu hakkında Strasbourg`da bir basın açıklaması yapan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi başkanı Luis Maria de Puig, sonucun kendisi için "derin endişe kaynağı" olduğunu bildirdi.

  Sonucun Avrupa toplumlarındaki mevcut ayrışmayı derinleştirebileceği ve dışlanmışlık duygusunu cesaretlendirebileceğini vurgulayan AKPM başkanı, "referandumun sonucu Avrupa Konseyi ve AKPM`nin her zaman savunduğu inanç özgürlüğü, diyalog ve hoşgörü değerleriyle bağdaşmıyor" ifadelerini kullandı.

  ¡SV¡ÇRE DAHA ÖNCE UYARILMIŞTI

  Türkiye`nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi`ne bağlı çalışan Avrupa Irkçılık, Yabancı Düşmanlığı ve Hoşgörüsüzlükle Mücadele Komisyonu (ECRI) da, ¡sviçre hakkında 15 Eylül 2009 tarihinde yayımladığı denetim raporunda, ülkedeki popülist, yabancı düşmanı ve ırkçı siyasi hareketlerin faaliyetlerini kaygıyla izlediğini belirtmiş ve özellikle Müslümanlara yönelik ırkçı ve ayrımcı söylem ve eylemler konusunda Bern`i uyarmıştı.

  BU REFERANDUMA B¡LE ¡Z¡N VER¡LMES¡ ¡NSAN HAKKI ¡HLAL¡YD¡

  Raporda, aşırı sağcı "Merkez Demokratik Birliği" (UDC) partisinin öncülük ettiği minare referandumu girişimine izin verilmesi, bir "insan hakkı ihlali" olarak nitelenmişti. ¡sviçre`de ırkçı ayrımcılıkla mücadele yasası çıkarılmamasını eleştiren ECRI, Müslümanları hedef alan ırkçı söylemlerin ürkütücü boyutlara ulaştığına vurguda bulunmuş ve önüne geçilmesini istemişti.

  ECRI raporunda "Eğer ırkçı ve yabancı düşmanı söylemler ivedilikle frenlenmezse, kaçınılmaz olarak -şu anda ¡sviçre`de gözlemlenmeye başlandığı gibi- ciddi sonuçlar doğurur. Bu tür söylemler ırkçı ayrımcılık ve şiddeti cesaretlendirir, sosyal barışı da tehlikeye atar" ifadelerine yer verilmişti.

  Avrupa ¡nsan Hakları Komiseri Thomas Hammerberg ise Avrupa genelindeki çok kültürlülük ve ulusal kimlik tartışmaları konusunda ¡sviçre`deki referandum sonucundan bağımsız olarak yayımladığı bir belgede, Avrupa devletlerini ırkçılık, yabancı düşmanlığı, ¡slamofobi, homofobi, çingene düşmanlığı ve anti-semitizmi ciddiye almaya ve mücadele etmeye çağırdı.