Avrupada Yayılan Schmallenberg Virüsü

'Sağlık Rehberi' forumunda Merve tarafından 8 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]  Avrupada Yayılan Schmallenberg Virüsü

  Adını ilk kez ortaya çıktığı bir Alman kenti olan Schmallenbergden alan ve ilk olarak Kasım 2011de ortaya çıkan Schmallenberg Virüsü giderek yayılıyor. Hollanda, İngiltere, Fransa, Belçika gibi bir çok Avrupa ülkesinde ve Almanyada Schmallenberg virüsünün yol açtığı raratsızlıklar her geçen gün artarken, insanlar için henüz tehlikeli olmadığı belirtilen virüse karşı henüz bir aşı bulunamadı.

  Virüsün küçük bir sinek tarafından taşındığını belirten yetkililer, yetişkin hayvanlarda ateş ve ishale yol açan virüsün bir hayvandan diğerine doğrudan geçme riski bulunmadığını, ancak hastalığın dişi koyun, keçi ve ineklerde plasenta yoluyla bulaşabildiğine işaret etti. Virüs hayvanlarda ölü ve kusurlu doğum gibi doğum sonrası hızlı ölümlerin yaşanmasına neden olurken, uzmanlar virüsün bugünkü yapısının insanlar için tehlike oluşturmadığını söylüyor.

  Virüs, Almanyada Baden-Württemberg, Bavyera, Brandenburg, Hessen, Aşağı Saksonya, Kuzey Ren Vestfalye, Rheinland-Pfalz, Saksonya-Anhalt, Schleswig-Holstein, Mecklenburg Vorpommern ve Thüringen den sonra Hamburgda da koyunlarda tespit edildi. Almanyada şu anda en az 240 çiftlikte virüse rastlanırken, virüse bağlı olarak yaklaşık 300 vaka meydana geldi. Friedrich Loeffler Federal Hayvan Hastalıkları Araştırma Enstitüsü (FLI) tarafından 4 kusurlu doğan kuzularda yapılan incelemede Schmallenberg-Virüsü olduğu tespit edildi.


  kaynak:samanyolu haber