Avrupada EHEC

'Haberler' forumunda MisLinA tarafından 2 Haziran 2011 tarihinde açılan konu 1. Kuzey Aprupada ehec


  Mide bulantısıyla birlikte kusma ve ishalle ortaya çıkan, bugüne kadar 17 kişinin ölümüne yol açan ve bir bakterinden kaynaklandığı bildirilen EHEC hastalığının Avrupa ülkelerinde yayıldığı bildirildi.

  Şu ana kadar Almanyada beş can alan EHEC türü basil, dünden itibaren Kuzey Avrupaya da sıçradı. İsveçte on, Danimarkada dört, İngilterede üç, Hollandada bir kişide EHEC basili bulunduğu açıklandı.

  ALMANYAda şu ana kadar beş kişinin ölümüne yol açan, en az 500 kişiyi de hastanelik eden bağırsak enfeksiyonuna yol açan EHEC basil, Kuzey Avrupaya da sıçradı. İshal ve böbrek yetmezliğine neden olan EHEC bakterisi, Almanyadan sonra İsveç, Danimarka, İngiltere ve Hollandada da görüldü. İsveçte on, Danimarkada dört, İngilterede üç, Hollandada bir kişide EHEC basili bulunduğu açıklandı. İngiltere Sağlık Koruma Ajansı, virüsün genellikle yetişkinleri etkilediğini, hastaların yüzde 70inin kadın olduğunu açıkladı.

  Sebep devrilen bir sandık mı?

  EHEC virüsünün kaynağının, İspanyadan ithal edilen salatalık olduğu belirlendi.Salatalıkların üreticisi Pepino Bio Frunet firması ise bu suçlamaları geri çevirdi. Firma sözkonusu salatalıkların nakliyat sırasında devrildiğini ve virüsün bu şekilde bulaşmış olabileceğini belirtti.