Avrupa Rüyası - Jeremy Rifkin

'Etüt Merkezi' forumunda anniccha tarafından 9 Tem 2010 tarihinde açılan konu

 1. Avrupa Rüyası Kitap Tanıtımı
  Jeremy Rifkin Avrupa Rüyası Kitabı


  [​IMG]

  Vietnam Savaşı karşıtlığıyla başlayan ve tüm dünyaya barış hareketi olarak yayılan 60lı yıllar, Amerikanın özgürlükler, kişisel haklar ve ilerleme konusunda tek adres olduğuna dair bir hava da yaymıştı. Dünyanın her yanına güven aşılayan bu atmosfer, gençlerin 70li ve 80li yıllarda Amerikanın neden olduğu sıkıntıları gidermek için yine Amerikadan bir hareketin başlayacağına ve oradan tüm dünyaya yayılacağı gibi bir inanca bağlanmasına neden oldu.

  Çünkü seyyahların 1620 yılında Plymouth Kayasını keşfiyle başlayan, özel görevlerle yüklü Amerikan Ruhunun başaramayacağı pek bir şey yoktu. Amerikada duyulan ayak sesleri Atlantikin öte yakasındaki Avrupada yankılandı ve 60 hareketi Avrupa kıtasındaki yaşamlarda daha farklı izler bıraktı. Avrupanın Yeni Çağda dünyanın takip ettiği bir merkez olmasının bir nedeni de Amerikanın kişisel ve maddi başarıya dayanan rüyasının artık yorulmuş olmasıydı

  “Amerikan Ruhu yorulur ve yıpranırken yeni bir Avrupa Rüyası doğuyordu. İnsanlık tarihinin yeni aşamasına çok daha uygun bir rüyaydı; her gün daha da sıkı ağlarla örülen ve küreselleşen dünyaya yakışır bir küresel bilinç vaat ediyordu insanlığa.