Avrupa çocuğa dayağı yasaklıyor

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 22 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. Avrupa çocuklara dayağı yasaklıyor

  Avrupa Konseyi Meclisi, başta İngiltere olmak üzere Avrupa Birliği ülkelerine çocukların dövülmesi ya da fiziksel şiddete maruz bırakılmasının yasaklanması çağrısında bulundu.

  Çocuklara yönelik şiddet konulu konferansa katılan Avrupa Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Maud de Boer Buquicchio, sosyal veya sağlık sorunu haline gelmeden şaplağın ve dayağın yasaklanması gerektiğini belirtti.

  Boer-Buquicchio, yasakla anne ve babanın otoritesinin sarsılmayacağı, cezalandırmak için başka yöntemlerin kullanılmasını tavsiye etti.

  Tokadın hafif olup olmadığına anne ya da babanın karar veremeyeceğini, çocuğun bunu nasıl algıladığının önemli olduğunu söyleyen Boer-Buquicchio, aşağılamanın acıdan daha çok can acıtacağını ve uzun vadede kötü etkilerinin olabileceğini vurguladı.

  Ülkeler ekonomik krizle boğuşurken bu konunun ikinci plana atılmaması gerektiğini belirten Boer-Buquicchio, sosyal ya da sağlık sorunu haline geldiğinde dayak konusuyla meşgul olmanın çok daha pahalıya mal olacağını ifade etti.

  Ancak özellikle muhafazakar kuruluşlar, ailelerin çocuklarını disiplin altına alabilmek için zaman zaman cezalandırması gerektiğini savunarak konsey açıklamalarına sert tepki gösteriyor.

  Avrupanın 21 ülkesinde çocuklara fiziksel şiddet yasaklanmış durumda. İlk olarak İsveçte başlayan yasak, aralarında İspanya ve Almanyanın bulunduğu ülkelerde de uygulanmaya başladı. Çocuklara dayak atılmasını her şekilde yasaklayan ve aralarında Avusturya ve Romanyanın da bulunduğu bu ülkelerde çocuklara karşı her türlü fiziksel şiddet cezai yaptırıma tabi tutuluyor.
  Alıntı
    2. Cevap: Avrupa çocuğa dayağı yasaklıyor

  Şiddetin her şekli çok kötü fakat sözkonusu çocuklar olunca daha da kötü :(

  Sabırlıyımdır yakın çevrem bilir ;) fakat biraz katıyım :oops:
    3. Cevap: Avrupa çocuğa dayağı yasaklıyor

  Evet şiddet iyi birşey değil ama bazende hak ediyorlar nadirende olsa sanki :)
    4. Cevap: Avrupa çocuğa dayağı yasaklıyor

  Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir;tekdir ile uslanmaynın hakkı kötektir..:)))
  Kızını dövmeyen dizini döver...:)

  Şiddetin her türlüsü ayaklar altındadır.
    5. Cevap: Avrupa çocuğa dayağı yasaklıyor

  Güzel Bi Uygulama Ama Bakalım Avupalı Sabırlı Olabilecekmi...