AVO Metre Nedir – AVO Metre Ne Demek

'Etüt Merkezi' forumunda HazaN tarafından 8 Eyl 2010 tarihinde açılan konu

 1. Avo metre nedir
  Avo metre hakkında bilgi
  Avo metre ne işe yarar

  Ampermetre, voltmetre ve ohmmetrenin bir gövde içinde birleştirilmesiyle üretilmiş ölçü aletine AVO metre denir. Analog ya da dijital yapılı olarak üretilen ve en yaygın kullanım alanına sahip olan bu aygıt ile DA gerilim, AA gerilim, DA akım, AA akım vedirenç ölçülebilir. AVO metreler in geliştirilmiş olan modeline ise multimetre denir.

  Analog (ibreli) AVO metre ler, bobin, mıknatıs, demir nüve, esnek yay, ibre, gösterge,disk vb. gibi parçaların birleşmesiyle oluşmuştur. Analog tip ölçü aletlerinin skalasında,firma adı, ölçme pozisyonu (yatık, eğik, dik) ölçme hatası, yalıtkanlık düzeyi, ölçme sınırı,ölçme aralığı, iç yapı, çalışma ilkesi vb. gibi değerler hakkında rakam ya da geometriksemboller bulunur.

  Analog ölçü aletlerinde değer, skala üzerindeki ibre aracılığıyla belirlenir. Ölçü aletinin gösterdiği değerin doğru olarak okunabilmesi için skaladaki taksimat (bölüntü)çizgileri çok ince olarak çizilir. Akım, gerilim, direnç gibi değerleri ölçmek için çoklu skala kullanılır. Bu tip aygıtlarla ölçme yaparken önce kademe komütatörünün (ölçülecek değerive sınırlarını seçer) konumuna bakılır. Örneğin; komütatör DA volt konumundaysa, skaladanDA volt ölçmek için hazırlanmış bölüntüler belirlendikten sonra değer okuması yapılır.Dijital AVO metre ler ise ölçtükleri değeri displaylerinde (gösterge) gösteren, içyapılarında elektronik elemanlar bulunan ölçü aletleridir. Dijital elektronik alanında ortayaçıkan gelişmeler bu tip ölçü aletlerinin ucuzlaşıp yaygınlaşmasını sağlamıştır.Dijital AVO metrelerin analog ölçü aletleri gibi skalası ve ibresi olmadığından,ölçülen değer direkt olarak göstergeden okunur. Bu da kullanıcıya okumada kolaylıksağladığı gibi analog AVO metrelerdeki okuma hatalarını da büyük ölçüde ortadan kaldırır.