Avni Musullulu Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 14 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Avni Musullulu Kimdir


  Yaşar Avni Musullulu Kimdir Kısaca Hayatı

  Avni Musullulu Rize'nin Çayeli ilçesinde 1942 yılında doğan Sarı Avni, 1980 yılından beri uzun süre yurtdışında yaşadı.

  İnterpol'ün kaçaklar için çıkardığı kırmızı bülten'in birinci sırasında yer alan Sarı Avni lakaplı Avni Karadurmuş (Yaşar Avni Musullulu), Türk Escobar olarak tanındı.

  Interpol'ün kırmızı bülteninde de ön sıralarda bulunan Sari Avni, Amerikan Narkotik Bürosu'nca hazırlanan raporda, dünyanın önde gelen eroin şebekelerine en fazla baz morfin sağlayan adam olarak yer aldı.

  Balgat ve Bahçelievler katliamları ile Papa'ya suikast olayına karışan ülkücü teröristleri gizleyip parasal olarak desteklediği öne sürülen Sarı Avni, 1985 yılında Zürih'te sağ kolum dediği Paul Waridel'in yakalanmasıyla güç anlar yaşadı.

  İtalya ile Amerika arasındaki kaçakçılık bağlantılarını kurduğu öne sürülen Waridel'den sonra Sarı Avni, şebekesini yeniden oluşturdu.

  Yurtdışına kaçtığı 1980 yılından sonra uyuşturucu madde ve silah kaçakçılığı ile yaklaşık milyarlarca dolar kazandığı belirtilen Sarı Avni, 1987 yılında İngiliz polisinden darbe yedi.

  Uluslararası üne sahip mafya lideri Sarı Avni'ye ait olduğu belirlenen 10 milyon sterlin değerindeki eroin, Londra'nın Halley Caddesi'nde ele geçti.

  Sarı Avni'nin daha önce mafyanın ölüm listesinde bir numaralı kişi olarak bilinen ve İtalya'da devlet - mafya savaşında ilk kez adalet çarkının çalışmasını sağlayan savcı Giovanni Falcone'ye karşı 21 Haziran 1989 tarihinde hazırlanan bombalı suikasta karıştığı saptandı.

  Öte yandan, Interpol'ün Amerikan Uyuşturucuyla Mücadele Örgütü ile birlikte yaptığı araştırmalar sonunda İsviçre'de özellikle İtalyan ve Lübnan mafyasının gelirini akladığı belirlendi.

  Ayrıca PKK, KUK ve Rizgari örgütlerinin sağladığı eroini Avrupa ve ABD'de pazarlayıp karşılığında silah aldığı da iddia edilmişti.

  Avni Musullulu, 5 Kasım 1998'de Balıkesir Altınoluk'ta polis tarafından ele geçirildi. Yakalanmasından kısa bir süre sonra Musullulu'nun Susurluk kazasından iki gün önce Altınoluk'ta Abdullah Çatlı, Sedat Bucak ve Hüseyin Kocadağ'la buluşarak yemek yediği ortaya çıktı.

  Avni Musullulu, poliste verdiği ifadede, 1985'te Türkiye'ye döndükten sonra 14 yıl boyunca Rıza Ekşioğlu sahte kimliğiyle Altınoluk'ta yaşadığını da itiraf etti.

  Avni Musullulu, 6 ton 214 kilo 773 gram esrarın yurtdışına çıkarılmasıyla ilgili yargılandığı davanın 5 Mayıs 1999 tarihli duruşmasında, Size hiç yalan söylemedim. Eğer ben ceza alırsam, bunun günahı ve vebali Allah katında büyüktür dedi.Mahkeme, Musullulu'yu 8 yıl 9 ay ağır hapis ve 388 milyar 423 milyon 312 bin 500 lira ağır para cezasına çarptırdı.Musullulu 6 Mayıs 2002'de Şartlı Salıverme Yasası'ndan yararlanarak tahliye oldu.

  [​IMG]