Atom Nedir

'Etüt Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 14 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Atom Ne Demek
  Atom Nedir Kısaca

  Gözle görülmesi imkânsız, çok küçük bir parçacıktır ve sadece taramalı tünel mikroskobu (atomik kuvvet mikroskobu) ile incelenebilir. Bir atomda, çekirdeği saran negatif yüklü bir elektron bulutu vardır. Çekirdek ise pozitif yüklü protonlar ve yüksüz nötronlardan oluşur. Atomdaki proton sayısı elektron sayısınına eşit olduğunda atom elektriksel olarak yüksüzdür. Elektron ve proton sayıları eşit değilse bu parçacık iyon olarak adlandırılır. İyonlar oldukça kararsız yapılardır ve yüksek enerjilerinden kurtulmak için ortamdaki başka iyon ve atomlarla etkileşime girerler.

  Bir atom, sahip olduğu proton ve nötron sayısına göre sınıflandırılır: atomdaki proton sayısı kimyasal elementi tanımlarken, nötron sayısı da bu elementin izotopunu tanımlar. Her elemetin radyoaktif bozunma veren en az bir izotopu vardır

  Elektronlar belirli enerji seviyelerinde bulunur ve foton salınımı veya emilimi yaparak farklı seviyeler arasında geçişlerde bulunabilirler. Elektron, elementin kimyasal özelliklerini belirlemesinin yanı sıra atomun manyetik özellikleri üzerinde de oldukça etkilidir.

  Atom, elementlerin özelliklerini taşıyan en küçük yapı birimidir. Örneğin bir demir parçasını bölmeye başlasak ilk başta ikiye böldüğümüzde elimizde kalan parçalar yine demir parçasıdır.
  Sonra daha bölmeye devam etsek elimizdeki parçalar hep bir demir parçası olur, ta ki demiri oluşturan en küçük parçaya yani atoma gelene kadar. Bazı maddelerin özelliklerini taşıyan en küçük parçalar birden fazla atomun bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Bu şekilde birden fazla atomun oluşturduğu en küçük parçalara da molekül denir.
   


Similar Threads: Atom Nedir
Forum Başlık Tarih
Etüt Merkezi Atom Bombasi Nedir 14 Kasım 2011
Etüt Merkezi Hayvanların anatomik yapı ve görevleri nelerdir 12 Şubat 2015
Etüt Merkezi Farklı atomların biraraya gelerek oluşturdukları atom gruplarına ne denir 9 Aralık 2012
Etüt Merkezi Aynı cins iki atomdan oluşan basit yapılı bir molekül 9 Aralık 2012
Etüt Merkezi Atomun yapısı hakkında araştırma yapan bilim insanına ne denir 10 Aralık 2012