atom bombası nedir? çevreye ve insanlara etkisi nedir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 5 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. atom bombası nedir? çevreye ve insanlara etkisi nedir?
  daha önce kullanılmış mı?
  hiroşima ve nogazaki kentleri nerededir

  Cevap: atom bombası nedir? çevreye ve insanlara etkisi nedir?

  Atom bombası, patlamanın kontrolsüz çekirdek tepkimesi yoluyla sağlandığı bir bomba modelidir. Çekirdek tepkimesi zincirleme ve çok hızlı gerçekleştiğinden ortaya devasa bir enerji açığa çıkar ve bu da patlama ile beraberinde şok dalgası ortaya çıkarır.

  İlk deneyler kamuoyunda gizli bir şekilde yapılmıştır. Bu deneyler 1940'larda Klimorton'da gerçekleşmiştir. Deneylerin yapıldığı bölgeye yakın yerlerdeki kasabalarda daha sonraki yıllarda engelli doğum oranları aşırı bir şekilde artmıştır. Dahası deneylerde yer alan askerlerin ilerde kanser oldukları konusunda bilimsel bir çok tıbbi bilgi uzun seneler kamuoyundan saklanmıştır.

  II. Dünya Savaşı sırasında, Manhattan Projesi adıyla, ilk çalışmalar başladı. 1942 yılında ABD'nin New Mexico eyaletindeki Los Alamos bölgesinde gizlice bir grup ünlü bilim adamı toplandı. Robert J. Oppenheimer öncülüğünde 3 yıl çalıştıktan sonra ilk bombayı yapmayı başardılar. Aynı esnada Tennessee eyaletinin Oak Ridge kasabasında gizli bir üs daha kuruldu. Burada da patlayacak zengin malzemenin üretimi çalışmaları başladı.

  6 Ağustos 1945 sabahı ilk atom bombası Enola Gay isimli bir bombardıman uçağı ile Hiroşimaya atıldı. 3 gün sonra 9 Ağustos'ta Nagasaki'ye atıldı.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Şub 2017