Atom Bombası Ne Zaman ve Nerelere Atılmıştır?

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda YAREN tarafından 18 Mar 2011 tarihinde açılan konu

 1. Atom Bombası Hakkında,
  atom bombası ne zaman atıldı,
  atom bombası ne zaman atılmıştır


  İlk Atom Bombası - Hiroşima

  İlk atom bombası 6 Ağustos 1945 yılının sabahı Enola Gay isimli bir bombardıman uçağı ile ABD tarafından, Japonya, Hiroşima’ya atıldı.
  İkinci atom bombası ise, 3 gün sonra 9 Ağustosta Nagasakiye atıldı.
  Hiroşimaya atom bombası saldırısı; II. Dünya Savaşının son aşamasında 6 Ağustos 1945 saat 08:15te Amerika Birleşik Devletlerinin Uranyum-235 tipi atom bombası Little Boy (Küçük Oğlan) ile gerçekleştirdiği toplu katliâm. Nagasakiye düzenlenen atom bombası saldırısı ile birlikte askerî tarihinde gerçekleştirilen yegane nükleer saldırısıdır. Amerika Birleşik Devletleri önceden Japonların hayat ve hareket tarzlarını araştırarak onların en çok dışarıda oldukları saatini saptamış ve saldırı saatini sabah 08:15 olarak kararlaştırmıştı. 1945 yılının sonuna kadar Hiroşimada atom bombası saldırısından dolayı yaklaşık 140.000 kişi hayatını kaybetti.
  Japonya 10 Temmuz 1945te Yüksek Savaş Yönetimi Kongresinde Sovyetler Birliği aracılığıyla mütareke yolunu aramak üzere Fumimaro Konoeyi özel elçi olarak yollamayı kararlaştırarak Sovyetlere teklif ettiyse, 17 Temmuz 1945te Almanyanın Potsdam kentinde Müttefikler liderleri Harry S. Truman, Winston Churchill ve Josef Stalinin katılımıyla Potsdam Konferansı açıldı ve ertesi gün Sovyetler Birliği Japon özel elçinin yollanmasını reddetti.
  26 Temmuz 1945de Müttefikler “Potsdam Demeci” ile Japonyayı teslim olmaya çağırdı. Ancak ilanın taslağında varolan İmparatorluk sisteminin korunmasına dair madde kaldırıldığı için Japon Başbakanı Kantarō Suzuki Potsdam Demecini kabul edemedi. Böylece Japonyanın teslim isteği geri çevrilmiş oldu. Bunun amacı iki çeşit atom bombasının etkisini canlı insanlarla denemek içindi.

  Amerika Birleşik Devletleri Hiroşimadaki katliâmından sadece 3 gün sonra 9 Ağustos 1945 saat 11:02de Nagasakide Plütonyum-239 tipi atom bombası “Fat Man” (Şişko Adam) ile ikinci katliâmı gerçekleştirdi.
   
Yükleniyor...