Atmosferin Yapısı Nasıldır

'Etüt Merkezi' forumunda YAREN tarafından 24 Eylül 2010 tarihinde açılan konu


 1. atmosferin yapısı, atmosferin yapısı nasıldır, atmosferin yapısı hakkında bilgiler..


  Atmosfer çeşitli gazlardan oluşmuştur.

  Her zaman bulunan ve oranı değişmeyen gazlar; % 78 oranında azot, % 21 oranında oksijen, %1 oranında asal gazlar (Hidrojen, Helyum, Argon, Kripton, Ksenon, Neon) dır.

  Her zaman bulunan ve oranı değişen gazlar; su buharı ve karbondioksittir.

  Her zaman bulunmayan gazlar; ozon ve tozlardır.

  Su buharı : Yere ve zaman göre oranı en çok değişen gazdır. Yeryüzünün aşırı ısınıp, soğumasını engeller. Yağış, bulut, sis gibi hava olaylarının doğuşunu sağlar.

  Karbondioksit : Atmosferin güneş ışınlarını emme ve saklama yeteneğini artırır. Havada karbondioksit (CO 2) miktarının artması sıcaklığı artırıcı, azalması ise sıcaklığı düşürücü etki yapar.

  Ozon : Hava içindeki oksijen (O 2) mor ötesi (ultraviyole) ışınlarının etkisi altında ozon (O 3) haline geçer. Ozon gazı, içinde hayatın gelişmesine olanak vermez ancak atmosferin üst katmanlarında ultraviyole ışınlarını emerek yeryüzündeki yaşam üzerinde olumlu bir etki yapar. Yeryüzünden 19 – 45 kilometre yükseklikler arasında bulunan ozon katının son yıllarda inceldiği hatta yer yer delindiği belirlenmiştir. Özellikle buzdolabı, soğutucu, araba ve spreylerden çıkan gazların (kloroflorokarbon) neden olduğu anlaşılmış ve bu gazların kullanımına kısıtlamalar getirilmiştir.

  Yeryüzüne ulaşan mor ötesi ışınlardaki artış, sıcaklıkların artmasına, buna bağlı olarak buzulların erimesine, bitki örtülerinde değişimlere neden olabilecektir.
   


Similar Threads: Atmosferin Yapısı
Forum Başlık Tarih
Etüt Merkezi Dünyanın Ilık Kalmasında Atmosferin Önemi 21 Haziran 2011
Etüt Merkezi Atmosferin Rengi Nedir 24 Eylül 2010
Etüt Merkezi Atmosferin Faydaları Nelerdir 21 Eylül 2010
Etüt Merkezi Dinamometre ne için kullanılır?yapısı nasıldır 20 Kasım 2014
Etüt Merkezi DNA nın yapısında hangi organik bazlar bulunur 9 Kasım 2014