Atmosfer nedir katmanları nelerdir kısaca

'Etüt Merkezi' forumunda Demet tarafından 18 Şub 2016 tarihinde açılan konu

 1. Atmosfer nedir katmanları nelerdir kısaca

  Atmosfer bir gaz kütlesi olup yeryüzünü çevreleyen ve farklı görevleri bulunan katmanlardan oluşur. Yaşadığımız gezegeni saran atmosfer, beş farklı katmandan ve iki ayrı ara katmandan oluşmaktadır.

  Atmosferin katmanları kısa açıklamalı

  Troposfer

  Atmosferin yerle temas eden en alt katmanı olup gazların en yoğun bulunduğu kısımdır. Kalınlığı Ekvator üzerinde 16 km, 45 derece enlemde 12 km ve kutuplarda 9 km’dir. Troposfer içerisinde gazların %75’i ve su buharının tamamı yer almaktadır.

  Stratosfer

  Troposfer’den sonra 50 km yüksekliğe uzanan Stratosfer, su buharının olmadığı ve yatay hava hareketlerinin görüldüğü bir katmandır.

  Mezosfer

  Stratosfer’den sonra 80 km yüksekliğe kadar uzanan kısım Mezosferdir. Bu katmanda gök taşları sürtünme etkisi ile parçalanmaktadır. Ozonosfer ve Kemosfer olmak üzere iki alt ara katman içerir.

  Termosfer

  Mezosfer’den sonra 640 km’lik yüksekliğe uzanan Termosfer, güneş ışınlarının yoğun olarak hissedildiği katmandır. Bu katmanda sıcaklık değeri 200 – 1600 derece arasında değişebilir.

  Ekzosfer

  Atmosfer’in son ve en üst katı olup 10000 km yükseklikte olduğu kabul edilmektedir. Ekzosfer’den sonra bir katman olmadığı için boşluk oluşmaktadır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 14 Oca 2016