Atletizm Orta Mesafe Koşuları

'Spor Gündemi' forumunda Sitem tarafından 25 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Atletizm Orta Mesafe Koşuları hakkında bilgi


  Atletizm Orta Mesafe Koşuları

  Atletizm'de Orta mesafe koşuları engelli koşular da dahil 800 metre ve 1500 metre koşularıdır. Antreman teknikleri ve fiziksel gereklilikler benzer olduğu için, birçok atlet hem 800 hem de 1500 metrede yarışır. Taktikleri, çoğu son birkaç adımda kazanılan ya da kaybedilen bu yarışlarda önemli rol oynar. Orta mesafe koşuları, Olimpiyatların ve atletizm şampiyonlarının esas yarışları arasında olmuştur.

  Koşma Planları

  Duruş ve denge, bir orta mesafe koşucusu için çok önemlidir. Bunlar, belli bir ivmeyle hızlanmaya ve bu hızın korunmasına yardımcı olur. Atletler, rahat bir atlayış yapmaya odaklanırlar; bu arada omuzlarından arkaya ve aşağıya serbestçe saldıkları kollarını gövdelerine mümkün olduğunca yakın tutarlar. 800 metre yarışlarında, koşucular bütün turları aynı zamanda tamamlamaya çalışır.1500 metre yarışları da baştan başa sabit bir hızla koşulur.

  Arkada kalmak genelde tavsiye edilmez. Ama 1936 Yaz Olimpiyatları'nda, John Woodruff 800 metrenin başlarında arka sıralara hapsolmuştu, neredeyse duracak kadar yavaşlayıp diğer koşucuların onu geçmelerine izin vermesine rağmen, sonunda kazanan o oldu. 2004 Yaz Olimpiyatları'nda da Kelly Holmes da benzer bir taktik kullanarak altın madalyayı kazandı.
   


Similar Threads: Atletizm Orta
Forum Başlık Tarih
Spor Gündemi Pentatlon Atletizm Yarışması Kaç Branştan oluşur 25 Kasım 2016
Spor Gündemi Dünya Salon Atletizm Şampiyonası 8 Mart 2012
Spor Gündemi atletizm yüksek atlama hakkında bilgi 26 Haziran 2011
Spor Gündemi Atletizm Ondalık Kesirler 26 Haziran 2011
Spor Gündemi atletizm üç adım atlama 26 Haziran 2011