Athenagoras Kimdir?

'Biyografi' forumunda YAREN tarafından 24 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. Athenagoras ,
  Athenagoras Kimdir,
  Athenagoras Hayatı,
  Athenagoras Biyografi


  Patrik I. Athenagoras Hakkında Bilgi

  Patrik I. Athenagoras, 1948 ile 1972 yılları arasında Rum Ortodoks Patrikhanesi, 268.patriği olarak görev yapmıştır.(doğum adı Aristocles Spyrou ); (d.25 Mart, 1886) - (ö.7 Temmuz, 1972),

  Ortodoks Kilisesi ile Katolik Kilisesi arasında karşılıklı ilan edilen aforozları, 1964 yılında dönemin Papa'sı VI. Paul ile karşılıklı olarak kaldırmıştır.

  Hıristiyanlığı kabul eden Athenagoras Marcus Aurelius ile oğlu Commodus'a hitaben Presbeia peri Khristianon'u (y. 177 Hıristiyanlar İçin Elçilik) yazdı. Bu eserinde, Hıristiyanlığın inanç ve ibadet ilkelerini Yunan ve Roma dünyasına açıklamak, Hıristiyanları devlete sadakatsizlik ve ahlaksızlıkla suçlayan putperestlerin savlarını çürütmek amacıyla Yeni Platoncu kavramları ilk kez kullanmıştır.

  Öbür eseri Peri Anastaseos Mekron (Ölülerin Dirilişi Üzerine) başlığını taşır. Bu eserinde, bedenin ruhun zindanı olduğunu ileri süren Platoncu görüşü yadsır, madde ve ruhun birbirini bütünlediğini savunur. Ölülerin bugünkü bedenleri ile dirileceği savını, tanrının her şeye gücünün yettiği ve kendi suretini insanlara sonsuza değin göstermeyi amaçladığı temeline dayandırır.