Ateşbaz Veli Kimdir

'Biyografi' forumunda Belinay tarafından 11 Mart 2012 tarihinde açılan konu


 1. Ateşbaz Veli Hayatı
  Ateşbaz Veli Biyografisi

  Ateşbaz Veli Kimdir
  Ateşbaz-ı Veli, Hz. Mevlananın muasırı olup, esas ismi Şemseddin Yusuf, babasının adı ise İzzeddindir. Ateşbazı Veli olarak ün yapmış ve gönüllerde taht kurmuştur. Ateşbazı Veli nin Baha Veledle birlikte Belhten veya Karamandan geldiği, dergahta yetiştiği ve aşçılık yaptığı rivayet edilir. Ateşbaz, ateşle oynayan demektir. Onun Hz. Mevlana ve Mevleviler arasında önemli bir yeri vardır. Ateşbaz makamı bir terbiye ve eğitim makamıdır.

  Ateşbaz Veli ile ilgili pek çok menkıbe anlatılır. Bunlardan birisi şöyledir,Ateşbaz Veli Bir gün, dergahın mutfağında yemek pişirmek için odun kalmamıştır. Dergahın aşçısı olan Ateşbaz Veli , durumu Hz. Mevlanaya bildirince Hz. Mevlana Latife yollu, Odun kalmadıysa ayaklarını kazanın altına sok da yemeği onunla pişir. der. Ateşbaz için şaka da olsa emir emirdir. Mutfağa gider, ayaklarını kazanın altına sokar ve parmak uçlarından çıkan ateşle yemeği pişirir. Büyükler arasında açık keramet ızharı hoş karşılanmadığından Mevlana, bu duruma muttali olunca, hoşnutsuzluğunu Hay ateşbaz hay diyerek ortaya koyar.

  Ateşbaz Veli nin türbesi, Havzan semtinin üst tarafında, Yeni Meram yolu üzerinde, SSK Hastanesinin güneydoğusunda bulunmaktadır. Türbe klasik Selçuklu kümbetleri tipindedir. Kesme taşlardan sekiz köşeli gövdesi üzerine, tuğla ile örülmüş sekizgen piramit külah oturur. Türbenin kıblesinde küçük pencere üzerindeki kitabesi şöyledir Bu kabir, kutlu şehit rahmetli İzzeddin oğlu, milletin ve dinin güneşi Yusuf Ateşbazın kabridir. 684 yılı Recep Ayının ortasında Allahın rahmetine kavuştu. Allah yarlığasın