Atatürk'ün türk tarihine verdiği önem kısa

'Tarih Bölümü' forumunda Eylem tarafından 19 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Atatürk'ün Türk tarihine verdiği önem kısaca, özet


  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, hayatının son dönemlerine kadar Türkiye ve Dünya tarihi üzerinde çok çalışmalar yapmış ve çalışmaların sürekliliği için 1931 senesin'de Türk Tarih Kurumunun kurulmasının emrini vermiştîr.

  Türk tarihi konusuna çok önem veren Ulu Önder Atatürk, nesilleri tarih konusunda bilinçlendirmek ve kendisinin de tarihe ne kadar önem verdiğini göstermek için bir çok sözler belirtmiştir.

  Atatürk'ün tarihin önemi hakkında söylediği bazı sözler; "Tarih ne güzel aynadır. İnsanlar, özellikle ahlakla gelişmemiş kavimler, en büyük kutsal kavramlar karşısında bile kötü duygulara tabi olmaktan nefislerini men edemiyor.

  Tarihin sinesine geçen büyük hadiselerde bu hadiseler içinde uygulayıcı ve etkili olanların hal hareket ve davranışları onların ahlak seviyelerini ne açık gösterir.1915 Tarih bir milletin kanını, hakkını, varlığını hiç bir zaman inkar edemez.1919 Tarih yapan akıl, mantık, muhakeme değil, belki bunlardan çok hasiyâttır. 15.03.1923, Adana'da Halkla Konuşma; Efendiler, tarih, milletlerin yükselme ve gerileme sebeplerini ararken bir çok siyasi, askeri, sosyal sebepler bulmakta ve saymaktadr. 17.11.1923, İzmir İktisat Kongresini Açış Söylevi. Tarih yazmak, tarih yapmak kadar önemlidir ve yâzan yapana sadık kalmazsa, değişmeyen gerekçe insanı şaşırtacak bir nitelik alır. 1931 Tarih; hayal mahsulü olamaz. Tarih yazarken gerçek olayları bulmaya çalışmalıyız. Eğer bunları bulamazsak meçhuliyeti ve bu noktadan cehlimiz'i itiraf etmekten çekinmeyelim.

  On Kasım 1935 senesinde Türkler'in kökenini ortaya çıkarmak Gazi'nin en büyük isteklerinden biriydi. Cumhuriyetin ilk senelerinde Osmanlıların son dönemlerinde Türklük akımları üzerine yapılan araştırmaları derledi ve Atatürk'ün isteğiyle birçok bilim adamı ve araştırmacı bu alanda araştırmalar yapmıştır.