Atatürkün Türk Diline Verdiği Önemi Gösteren Kanıtlar

'Tarih Bölümü' forumunda zamaneanne tarafından 10 Eki 2012 tarihinde açılan konu

  1. Atatürkün Türk Diline Verdiği Önemi Gösteren Kanıtlar Nelerdir


    Atatürkün Türk Diline Verdiği Önemi Gösteren Kanıtlar Hakkında Bilgi


    Atatürkün türk diline verdiği önem tartışılmazdır. Bu alanda pek çok çalışma yapan atatürk Türk dilinin gelişmesi ve büyümesi için elinden gelen tüm çabayı göstermiştir. Ulu önderin türk dili hakkında sarfettiği sözlere bakılarak onun dile verdiği önem anlaşılabilir:

    “Türk milletinin dili Türkçedir. Türk Dili dünyada en güzel, en zengin ve kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sevip onu yükseltmek için çalışır. Bir de Türk Dili, Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği sonsuz felaketler içinde ahlakını, göreneklerini, anılarını, çıkarlarını kısacası; bugün kendisini millet yapan her niteliğinin, dili sayesinde korunduğunu görüyor. Türk Dili, Türk ulusunun yüreğidir, beynidir. diyen Mustafa kemal türk dilinin gelişmesi ve araştırılması için kurultaylar düzenlemiştir.

    Bunun yanında en önemlisi Türk Dİl Kurumu, Mustafa Kemalin isteği ile Türk dilinin bilim alanında araştırılıp özgünleştirilmesi ve milli bir dil haline daha hızlı bürünebilmesi için kurulmuştur. Yine TDKnin kurulması Türkçeye büyük katkı sağlamıştır. Türk dili ile ilgili yapılan büyük çalışmalar (Divanü Lügatit-Türk, Kutadgu Bilig incelemeleri vb.) Onun döneminde başlamıştır.