Atatürkün tiyatro anıları

'Tarih Bölümü' forumunda HazaN tarafından 6 May 2010 tarihinde açılan konu

 1. Atatürk, Galip Arcanın yazdığı “Sırat Köprüsü adlı piyese davetlidir. Atatürk piyesin başında mutludur biraz sonra sinirlenmeye başlar ve bir müddet sonra oyun bitince; “Bana Galip Arcanı çağırın! der. Galip Arcan gelince; “Bu piyesi siz mi yazdınız? “der. “Evet paşam ben yazdım. Ve Atatürk; “Hayır, bu Flor Doranj adlı boldvilinin aynen çevirisi, neden bunu belirtmediniz? Hakkınızda soruşturma açtırıyorum diyecektir.

  Yönetmen Cezmi Ar, başrolde Mustafa Kemal, film çekiyorlar. Ve Cezmi Ar Mustafa Kemale, tabii Cumhurbaşkanı ya, şöyle dur böyle dur diyemiyor ama diğer oyunculara şiddetle bağırıyor. Atatürk; “Gel Cezmi gel, burada başkomutan sensin. Ben bu işi bilmem. Önemli olan işin iyi çıkması. Bana da aynı şiddet ve hiddetle bağıracaksın diyor. Cezmi Ar hayatının son günlerinde; “Ben bir daha asla öyle bir oyuncuyla çalışmadım diyecektir.

  Yıl 1937, Münir Hayri Egeli ile Çankayada odalarına çekilirler. Atatürk bir film senaryosu yazmıştır, adını da koymuştur adı; “Ben bir İnkilap Çocuğuyum dur. Kendi yazdığı film senaryosunu, Münir Hayri Egeli çekecektir, Atatürk de oynayacaktır. Ama yıl 1937dir, ömrü vefa etmemiştir
   
 2. Cevap: Atatürkün tiyatro anıları

  atatürk'ün başka tiyatroyla ilgili anıları yok mu
   
 3. GÜZELLER AMA HEM BİRAZ DAHA UZUN HEM DE DAHA ÇOK OLSA DAHA İYİ OLURDU
   
Yükleniyor...