atatürkün spora verdiği önem

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 24 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Atatürkün spora verdiği önem nasıldı


  Atatürkün spora merakı çocukluk yıllarından başlamaktadır ama, spor konusundaki ilk icraatları da çok genç yaşlarda kendini göstermiştir. Örneğin 1915 yılında, “Osmanlı Genç Dernekleri Genel Müfettişliğine atanmasından kısa süre sonra hazırladığı raporu hükümete sunmuş ve bu raporda okullardaki jimnastik saatlerinin arttırılmasını teklif etmektedir.

  Atatürkün emriyle 18 Temmuz 1920 günü, Muhafız Takımı kuruldu. Birliğin başındaki Mülazım İsmail Hakkı Beyin spora olan büyük merakı, Atatürkün de bu konudaki olumlu görüşleriyle birleşince, Muhafız Alayı adını alan birlik, 1 Haziran 1923 günü Muhafız gücü adını almıştır.

  Muhafız gücü, Atatürk zamanında, spor alanlarındaki büyük başarılarıyla dikkati çekmeye başlamış, futbol, atletizm, binicilik, bisiklet, polo gibi spor dallarında büyük başarılar göstermiş, pek çok şampiyonluklar kazanmıştır. Ayrıca bünyesinde birçok ünlü asker sporcu da yetiştirmiştir.

  Atletizm Federasyonu, 13 Nisanda bu cemiyete dahil olarak faaliyete geçti ve ülkemizdeki ilk ciddi atletizm yarışmaları başladı. Türk atletizm tarihinde ilk Türkiye Birinciliği Yarışmaları, 5 Eylül 1924′de Eskişehirde yapıldı.

  Türkiye Cumhuriyeti, 1924 Paris Olimpiyat Oyunları ile dünyanın bu en büyük spor organizasyonunda ilk kez temsil edilmiş oldu. Türk sporcuları atletizm, bisiklet, eskrim, futbol, güreş ve halter dallarında dünyanın en seçkin sporcularıyla yarışmak ve dünya sporunu yakından görüp tanımak imkan ve fırsatını buldular.

  Olimpiyatlar Atatürkün gözünde çok önemliydi Berlin Olimpiyatlarında Dünya Birinciliğini kazanan hafif sıklet güreşçimiz Yaşarın başarı haberinin yarattığı hava yanındakilerden Cevat Abbasa göre, Atatürk için en coşkun sevinçli gecelerden biriydi.

  1924 yılı bütçesine, Atatürkün talimatıyla spor için 50.000 TL ödenek konulmuştur.

  Hipodromda at yarışı
  Atatürkün Hipodroma gelerek at yarışlarını izlemesi ülkemizde yarışçılığın gelişmesine büyük katkılar sağladı. Ünlü İtalyan mimarı Viotti Violli tarafından yapılan modern “Ankara Hipodromu da Atatürkün emir ve direktifleriyle inşa edilmişti.

  Türkiyede atçılığı ve yarışçılığı teşvik amacıyla kurulan “Yarış Islah Encümeni de Atatürkün büyük desteğini görmüştü. Bu encümenin ricası üzerine adına bir “Gazi Koşusu nun yapılmasına severek izin verdi (1926).