Atatürk'ün sanatkarlara verdiği önem hakkında bilgi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Zeynep tarafından 9 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. Atatürk'ün sanatkarlara verdiği önem hakkında bilgi

  Cevap: Atatürk'ün sanatkarlara verdiği önem hakkında bilgi

  Türkiye'de yüksek bir medeniyet seviyesine ulaşılması hedefini yakalayan Atatürk, sanata verdiği önemle modern Türk sanatlarının öncüsü ve mimarı olmuştur.Sanat kültürün somutlaştırılmasıdır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk de bunu bildiği için sanata ve sanatçıya aşırı derece de önem vermiştir.

  Atatürk, Türkiye'nin yeniden yapılanma döneminde, milli kültürü yansıtan bir sanat anlayışının oluşması adına önemli adımlar atmıştır. Türk Milleti'nin sanatsal geçmişine de sahip çıkan Atatürk, 1937 yılında Resim ve Heykel Müzesi'ni açarak, Cumhuriyet öncesi ve sonrası dönemin sanatsal ürünlerini aynı çatı altında biraraya getirmiştir.


  Türk müziği, Mustafa Kemal Atatürk'ün önem verdiği bir diğer konu olmuştur. İlk Türk operasının hazırlanması için ünlü müzisyen Adnan Saygun'u görevlendiren Atatürk, Cemal Reşit Rey'e de ilk konservatuarı kurdurmuştur. Türk müziğinin, akademik alt yapısının da güçlü olması gerektiğine inanmış ve eğitim amacıyla genç Türk müzisyenlerini yurt dışına göndermiştir. Bu müzisyenler, geri dönüşlerinde Türkiye'ye dağılarak Türk müziğinin ve dolayısıyla Türk sanatının kalkınmasını sağlamışlardır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Şub 2017