Atatürkün Sanata Verdiği Önem Kısa Bilgi

'Tarih Bölümü' forumunda Merve tarafından 10 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Atatürkün Sanata Verdiği Önem Kısa Bilgi


  Atatürk, Türkiyenin yeniden yapılanma döneminde, milli kültürü yansıtan bir sanat anlayışının oluşması adına önemli adımlar atmıştır. Atatürk, sanatın Türk Milleti için önemini şu veciz sözleri ile ifade etmiştir:

  Güzel sanatlarda muvaffak olmak, bütün inkılaplarda başarıya ulaşmak demektir. Güzel sanatlarda muvaffak olamayan milletler ne yazık ki, medeniyet alanında yüksek insanlık sıfatıyla yer almaktan ilelebet mahrum kalacaklardır.

  Milletimizin güzel sanatlar sevgisini her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek milli ülkümüzdür.
  Atatürk Osmanlıdan kalma Sanayi-i Nefiseyi imar ettirerek Güzel Sanatlar haline getirmiştir. Ayrıca burada yetişen birçok sanatçıyı kendilerini geliştirmeleri için Avrupanın sanat merkezlerine göndermiştir. Resim, heykel ve mimarlık bölümlerinden çok sayıda öğrenci Almanya, Avusturya ve Fransaya gönderilmiştir.

  Atanın sanatçıya verdiği büyük değeri gösteren bir hatıra da şöyledir: Daha devlet tiyatrosu kurulmamışken, İstanbuldaki şehir tiyatrosu sanatçıları Ankaraya gelerek o zamanki Türk ocağında temsiller verir. Atatürk de bu temsillerin birinde bulunur ve sanatçıları Çankayaya davet ederek ağırlar. Hepsine ayrı ayrı iltifat eder. Ayrılma vakti gelince, Reşit Galip sanatçılara, Atatürkün elini öperek veda etmelerini söylediğinde, Atanın cevabı şu olur:
  Hayır, sanatkar el öpmez, sanatkarın eli öpülür.
   
 2. Gerçekten çok güzel olmuş.Sayenizde görsel sanatlar ödevim bitmiş oldu.Gayet iyi bir site sizi tüm tanıdıklarıma önereceğim.Biraz resim ekleseniz site için daha iyi olacaktır.
  SEVGİLER.
  Melek Akar. :)
   
 3. öncelikle merhaba ben nil sizlere teşekür ederim bunu yazdığınız için böylelikle türk edebiyatı ödevimi bitirmiş oldum sizlere tekrardan teşekür ederim daha fazla bilgiler bulmaznızı isterim bu mesajı okudun için teşekürler her şery için sağolun