atatürkün ölümü hakkında örnek yazı

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 12 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. atatürkün ölümü hakkında örnek yazı şiir kompozisyon ve ilginç yazılar lütfen ne olu?

  Cevap: atatürkün ölümü hakkında örnek yazı

  1 Kasım 1938′ deki TBMMnin açılışına hastalığı yüzünden katılamadı. Atatürk e on beş gün kadar son rahat günlerini yaşama olanağını veren hastalık, tekrar normal seyrinden çıkarak yeni bir krizle şiddetlendi. Ardından korkulan son bütün acıyla geldi.

  Büyük Komutan, Devlet Adamı, Devrimci ve Büyük İnsan, 10 Kasım 1938 Perşembe günü saat 09.05′ te ölümlü yaşama veda etti.

  Bu kara haber Türk Milletini büyük bir yasa boğdu. 16 Kasım 1938′ de tabutu, Türk Bayrağıyla örtülü bir katafalk üzerinde Dolmabahçe Sarayının büyük tören salonuna konuldu ve halkın ziyaretine açıldı. Bütün İstanbul halkı büyük kurtarıcısına son görevi yapmak için Saraya koştu.

  19 Kasım 1938 Cumartesi günü sabahı, Dolmabahçe Sarayı Tören Salonunda cenaze namazı kılındı. Cenaze alayı İstanbul halkının gözyaşları arasından geçerek Gülhane Parkına geldi. Tabut bir torpidoya alınarak, Yavuz Zırhlısına nakledildi. İzmitte özel bir trene konulan cenaze, yol boyunca Atalarına son saygısını gösteren halkın yüreklerinde derin sızılar bırakarak 20 Kasım 1938 Pazar günü Ankara ya götürüldü.

  Atatürk ün tabutu Büyük Millet Meclisi önünde hazırlanan katafalka yerleştirildi. Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, bütün Ankara halkı katafalkın önünden saygıyla eğilerek geçti. 21 Kasım 1938 Pazartesi günü hafif yağan bir yağmur altında tören başladı. On iki milletvekili cenazeyi top arabasına yerleştirdi. On iki general top arabasının iki yanında nöbete durdu. Başta yabancı Devletlerin yolladıkları askeri birlikler olmak üzere, törene katılan birlikler Türk Milletinin kurtarıcısı ve Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu büyük Atatürk ü selamlayarak geçtiler. Cenazeyi taşıyan top arabasının arkasında en büyüğünden, en küçüğüne kadar bütün Türk Milleti vardı. Atatürk e geçici kabir olarak ayrılan Etnografya Müzesi ne götürülen tabut, hazırlanan mermer lahdine yerleştirildi.

  Atatürk ün naaşı Anıtkabir yapılıncaya dek on beş sene bu geçici kabirde kaldı. 10 Kasım 1953′te büyük bir merasimle ebedi istirahat yeri olan Anıtkabir e nakledildi.

  O, Türk ün tarihinde ve gönlünde ebediyen yaşayacaktır.