Atatürk'ün oğlu varmı?

'Tarih Bölümü' forumunda Wish tarafından 13 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Atatürk'ün çocuğu var mı
  Atatürk'ün öz çocuğu var mı


  Son yıllarda Atatürk’ün oğlu, kızı, akrabası olduğunu iddia eden çok sayıda kişiyle karşılaşıyoruz. Bunların doğruluğunu bilemeyiz. Ne kayıt var ne başka bir şey.


  PROF. DR. YUSUF HALACOĞLU (Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı)​


  İlk etapta akla, bu tür bir iddiayı ortaya atanın akli dengesi yerinde mi, amacı nedir gibi sorular geliyor. Çünkü böyle bir iddianın ciddiye alınabilmesi için DNA testi gerekir. Bu da yapılabilecek bir şey değil gibi gözüküyor. Bırakın Atatürk’ün gerçek çocuğu olduğu konusunu, Atatürk’ün manevi evlatlarının sayısı bile tam olarak bilinemiyor .

  PROF. DR. METİN HULAGÜ (Tarihçi-Kayseri Üniversitesi Rektör Yardımcısı)​
    2. Cevap: Atatürk'ün oğlu varmı?

  Mustafa Kemal Atatürk'ün biyolojik anlamda kendisinden olmuş bir çocuğu yok. Ancak üvey evlatları var. Bunlar; Abdurrahim Tuncak, Zühre, Afife, İhsan, Ömer, Afet İnan, Nebile Hanım, Rukiye Erkin44, Zehra Aylin, Sığırtmaç Mustafa, Sabiha Gökçen ve Ülkü Adatepe. Ülkü hanım şuan yaşayan tek isim. Abdurrahim Tunçak beyfendiyi ise yakın zamanda Hak'ın rahmetine mazhar oldu. Çocuklarını seven bir kişiydi tabiyki. Özellikle Abdurrahim Bey ve Ülkü hanım dışında diğer evlatları ergen vakitte evlatlığına mazhar oldular. Ancak Mustafa Kemal, çocuklarına pek zaman ayıracak vakti yoktu Ülkü hanım dışında. Abdurrahim Bey'i yanlış hatırlamıyorsam 8-9 yaşlarında iken Atatürk'ün himayesi altına alındı. Fakat bu sıralarda Atatürk, bir cepheden bir cepheye gidiyordu. Bu nedenle Annesi Zübeyde Hanım ve kız kardeşi Makbule Hanım Abdurrahim Bey ile ilgilendi. Mustafa Kemal en çok Ülkü Hanım'a vakit ayırmıştır. Zamanının müsayit olması nedeniyle.