Atatürkün Müzikle İlgili Sözleri

'Güzel Sözler' forumunda zamaneanne tarafından 7 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Atatürkün Müzikle İlgili Düşünceleri


  Atatürkün Müzik Üzerine Sözleri


  [​IMG]

  Atatürk Dünya liderleri arasında bir sıralama yapılacak olursa sanata ve sanatçıya en çok değer veren liderler arasında yer alır kuşkusuz. Kendisinin yaptığı yenilik ve inkılapların arasında sanat konularının bu kadar fazla olmasının sebebi de budur. Mustafa Kemal Atatürk Müzik alanında da özellikle söylediği sözler ile Türk milletine de yol göstermiştir.İşte Atatürkün müzik için söylemiş olduğu güzel sözler

  “Ulusal; ince duyguları, düşünceleri anlatan; yüksek deyişleri, söyleyişleri toplamak, onları bir an önce, modern müzik kurallarına göre işlemek gerekir. Ancak bu düzeyde Türk ulusal müziği yükselip, evrensel müzikte yerini alabilir.

  “Halkın da musıki ihtiyacını düşünmek gerekir. Halkın musıki zevkinin gelişmesi için bu musıkiye (batı musıkisine) alışması ve bu musıkiden hoşlanması için, köklü bir musıki eğitimine ihtiyaç vardır.

  “Bir çok defa bu musıkinin (Türk musıkisinin) tam haysiyetini bulamıyoruz. İşte bu dinlediğimiz musıki hakiki bir Türk musıkisidir ve hiç şüphesiz yüksek bir medeniyetin musıkisidir. Bu musıkiyi dünyanın anlaması lâzımdır. Onu bütün dünyaya anlatabilmek için, bizim milletçe bugünkü medeni dünyanın seviyesine yükselmemiz gerekir.

  Hayatta müzik lazım değildir. Çünkü hayat müziktir. Müzik ile ilgisi olmayan varlıklar insan değildirler. Eğer söz konusu olan hayat insan hayatı ise müzik mutlaka vardır. Müziksiz hayat zaten mevcut olamaz.

  Sanat güzelliğin ifadesidir. Bu ifade söz ile olursa şiir, nağme ile olursa musiki, nakş ile olursa ressamlık, oyma ile olursa heykeltıraşlık, bina ile olursa mimarlık olur.

  Güzel sanatların hepsinde ulus gençliğinin ne türlü ilerletilmesini istediğinizi bilirim. Ancak bunda en çabuk, en önde götürülmesi gerekli olan Türk müziğidir. Bir ulusun yeni değişikliğine ölçü, musıkide değişikliği alabilmesi, kavrayabilmesidir.