Atatürk'ün kız kardeşinin adı nedir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 24 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Mustafa Kemal Atatürk'ün kız kardeşi Makbule Atadan

  Atatürk'ün beş kardeşinden biridir.
  makbule.jpg
  Makbule Atadan Birinci Dünya savaşından sonra annesi Zübeyde hanım ile birlikte Selanik'ten ayrılarak İstanbul'a ağabeyinin kendileri için Akaretler'de tuttuğu eve yerleşti. Orta boylu, tombulca, açık sözlü kendisine karışılmasından pek hoşlanmayan bir kızdı. Mustafa Kemal milli mücadeleyi başlatmak üzere İstanbul'dan ayrıldığı zaman ana-kız Akaretler'deki evde kaldılar.

  Cumhuriyetin ilanından sonra Mustafa Kemal , kızkardeşini ve ailesini Ankara'ya aldı. Bir süre ağabeyinin yanında kalan Makbule Atadan, daha sonra Çankaya arazisi içinde ve köşkün batısında kensisi için yaptırılan çamlı Köşk'e yerleşti.  Ankara'dan İstanbul'a gelişinde Haydarpaşa Garı'nda kızkardeşi Makbule Atadan ile birlikte. (17 Mayıs 1936)

  1930'da Fethi Okyar'ın kurduğu Serbest cumhuriyet Fırkasına Mustafa Kemal'in istegiyle girdi. Partinin bir kaç ay sonra kapatılmasıyla Atadan'ın siyasi hayatıda sona erdi. Ağabeyinin siyasi ve sosyal hayatı ile hemen hiç ilişkisi olmadan Çamlı Köşk'te yaşamaya devam etti.

  Bu arada 1935 yılında milletvekili olan Mecdi Boysan ile evlendi. Evlilik Boysan'ın ölümüyle sona erdi.

  Makbule Atadan hayatının son yıllarında Mustafa Kemal ile ilgili anılarını gazetecilere anlatmıştır. Atadan, 18 Ocak 1956 yılında 71 yaşında hayata gözlerini yumarak bu dünyadan ayrılmıştır.

  Eserleri:1- Makbule Atadan'ın ağabeyi Atatürk ile ilgili anıları "Büyük Kardeşim Atatürk (1952)"

  2- "Ağabeyim Mustafa Kemal (1952)" adlarıyla yayınlandı.