Atatürkün Katıldığı İlk Savaşın İsmi Nedir

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 21 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. Atatürkün Katıldığı İlk Savaşın İsmi  Atatürkün katıldığı ilk savaş Trablusgarp Savaşıdır.

  Trablusgarp Savaşı (1911-1912)


  İstanbulda 11 Ocak 1905de Kurmay Yüzbaşı olarak Harp Akademisinden mezun olan Mustafa Kemal, 5 Şubat 1905te Şamda bulunan 5. Orduya atandı. Bu onun ilk görev yeriydi.  Atatürkün ilk görev yeri Şamda bulunan 5. Ordudur.

  Trablusgarp Savaşı ve Atatürk

  1911 yılına gelindiğinde, İtalyanlar Trablusgarpa saldırarak Osmanlı Devletine savaş ilan ettikten sonra, Osmanlı Devleti, İtalyanlara karşı koymak için bölgeye asker gönderememiş sadece vatan sever bazı subaylar sivil kıyafetler ve zor şartlar altında Trablusgarpa geçerek vatan topraklarının kaybedilmemesi için büyük çaba sarf etmişlerdir.İşte bu subaylar arasında Mustafa Kemalde vardı. Mustafa Kemal, bu uzun yolculukta rahatsızlanmış ancak iyilileştikten sonra arkadaşları ile birlikte bölge halkını örgütleyerek, Derne, Tobruk ve Bingaziyi düşmandan kurtarmışlardır.

  Trablugarp Savaşı Atatürkün ilk katıldığı savaştır. Bu savaşta büyük tecrübe kazanan Mustafa Kemal, bundan sonraki hayatında bir çok savaşa katılmış ve tecrübe edindiği harp sanatını bütün savaşlarda en iyi şekilde icra etmiştir. En son Kurtuluş Savaşının kazanılmasındaki büyük payı ile askeri ve siyasi yaşamında eşsiz başarılar elde etmiştir.
   
Yükleniyor...