Atatürk'ün Karakteristik Özellikleri

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 1 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


  1. Atatürk'ün Karakteristik Özellikleri Nelerdir


    Mustafa Kemal Atatürk'ün Karakteristik Özellikleri

    Atatürk ün bu medeni kişiliğini, sosyal ve beşeri açılardan ele alacağız. Üstün karakter özelliklerine değinerek, her Türk ün örnek alması gereken vasıflarına yer vereceğiz. Burada önemli olan nokta, nihai hedefin, Atatürk ün müstesna şahsiyetinin, vatandaşlık şuuruna varmış her Türk ferdi tarafından örnek alınması ve yaşatılmasıdır. Zira, 70 milyonu bulan genç ve dinamik nüfusuyla, dev adımlarla büyüyen ekonomisiyle, Adriyatik ten Çin Seddi ne kadar uzanan kültürel etki alanıyla, en büyük çalkantıların dahi sarsamadığı örnek iç istikrarıyla Türkiye; hiç şüphesiz ki, 21. yüzyıla damgasını vuracak ülkeler arasında yer almaktadır. Böyle bir ideal içinde, millet olarak örnek alınacak bir karaktere ulaşılması gerektiği de açıktır.

    Mustafa Kemal, vatanı ve milleti için canını feda etmekten kaçınmazdı Daha Çanakkale savaşları sırasında Anafartalar grubu komutanı iken en ön safta savaştı Bu savaş sırasında Atatürke bir şarapnel parçası isabet etmiş, fakat sağ cebinde bulunan saati kendisini ölümden kurtarmıştı. Sakarya Savaşı sırasında ise atından düşmüş ve kaburga kemikleri kırılmıştı Buna rağmen cepheden ayrılmamış, savaşı sedye üzerinden yönetmişti .

    Mustafa Kemal, yaratıcı düşünceye sahip bir liderdi Türk Milletini Kurtuluş Savaşına hazırlarken düşmanı yurttan atmak için savaşmak gerektiğine halkını inandırmakla işe başladı.Yapacağı işlerin plânını en ince ayrıntılarına kadar tespit edip bunları uygulamak için değişik yöntemler denedi.Sakarya Savaşı öncesinde, ülkenin kaynaklarından en verimli şekilde yararlanılmasını sağlayarak ordumuzun ihtiyaçlarını karşıladı.