Atatürkün Kafkas Cephesindeki Başarısı

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 18 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Atatürkün Kafkas Cephesi Başarısı

  Mustafa Kemal Atatürkün Kafkas Cephesindeki Başarısı

  Mustafa Kemal Atatürk'ün Diyarbakır'daki Kafkas Cephesi Komutanlığı

  I. Dünya Savaşının ortalarındayız. Kafkas Cephesi kritik bir durumda. Muş ve Bitlis düşman işgali altında. Van-Bingöl bölgelerindeki zayıf müfrezelerin takviyeleri gerekli. Başkomutanlık, Rus ordularının daha çok ilerleyerek Diyarbakır ve çevresini almalarını önlemek, Rus Cephesinin sol kanadına saldırarak Erzurumu geri almak düşüncesiyle Trakyada bulunan 2. Ordunun Doğu Cephesine şevkini kararlaştırır. Bu ordunun komutanı Ahmet izzet Paşadır. 16. Kolordu da bu orduya bağlanır ve komutanlığına Çanakkale savaşları kahramanı Albay Mustafa Kemal atanarak Kafkas Cephesine hareket emri verilir.

  Albay Mustafa Kemal, Çanakkale dönüşü bir süre İstanbulda kalmış, sonra bazı işlerini yoluna koymak için Sofyaya gitmiştir. Bu sırada, Çanakkaleden Edirneye dinlenmek üzere gönderilen 16. Kolordunun komutanlığına atandığına dair 10 Mart 1916 tarihli Başkomutanlık emrini alır.2 15 Mart 1916da Karaağaça gelerek görevine başlar. 24 Mart 1916da Mardine gelir. Belediye Başkanı Kömürcü Hıdır Çelebinin evinde misafir edilir.3 27 Mart 1916 günü Diyarbakıra varır. Bu arada tuğgeneralliğe terfi eder.

  Bu tarihlerde Ahmet İzzet Paşanın komutasındaki 2. Ordu Karargâhı henüz Keşanda bulunuyordu. Mustafa Kemal Paşaya 2. Ordu Karargâhı Diyarbakıra gelinceye kadar kolordusuna ait gerekli talimatı, 3. Ordu Komutanı Vehip Paşadan alması, Başkumandanlık Vekâletince buyrulmuştu. Kısa bir sürede cephe durumunu inceleyen Mustafa Kemal Paşa, almak istediği tedbirleri 3. Ordu Komutanlığına şu şifre ile bildirir..

  [​IMG]