Atatürkün kadınlara verdiği önem

'Tarih Bölümü' forumunda HazaN tarafından 24 Kasım 2010 tarihinde açılan konu


 1. Atatürkün Türk kadınına verdiği önem, Atatürk kadınlara neden önem vermiştir. Atatürk Türk kadınına neden önem vermiştir

  Türklerin tarihine baktığımızda, Türk kadınının çok önemli ve saygın bir yeri olduğunu görürüz. Erkeklerle eşit haklara sahip olan kadınlar, devlet yönetiminde hakanların yanında söz hakkına da sahiplerdi. Oysa daha sonraki yüzyıllarda Türk kadınları, Osmanlı İmparatorluğu yönetimi içinde, geri kalmışlıktan kurtulamamış, adeta ikinci sınıf insan muaamelesi görmüştür. Tarih boyunca hür yaşayan, tarih yazan, birçok Türk büyüğünü yetiştiren Türk kadını, bu durumda daha fazla kalamazdı.

  Zaten asırlardır karakterine uymayan bir yapı içinde yaşamak zorunda kalmıştı. Atatürk, Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın diyerek, Türk kadınını yeniden ayağa kaldırmıştı.Din, ahlak ve aile müesseselerine sahip çıkan, ailenin temeli sayılan Türk kadınının toplumla bir bağ, kurmasını isteyen Atatürk; kadınlara, medeni ülkeler seviyesine çıkmanın en önemli amillerinden olan eşitlik haklarını vermek istemiştir.


  Türk kadının daha rahat bir hayat sürdürmesini isteyen, onun omuzlarındaki ağırlığın farkında olan Mustafa Kemal Atatürk; Cumhuriyetimizin teminatı olan çocuklarımızın analarına haklarını vermiştir. Haklarını alan Türk kadını, bu gelişmenin ardından sosyal hayattaki yerini alır; öğretmen, hakim, doktor, mühendis, ressam, yazar, asker, polis, siyasetçi, vali, bakan, başbakan olarak, erkeklerle eşit şartlarda yaşar.
    2. Mustafa Kemal 3 Şubat 1923′te İzmir’de bir konuşmasında bakınız kadınlar için neler söylemiş.

  “Kadınlarımız bundan sonra haremlere kapatılmayacak, gizlenmeyecek, yüzlerini örtmeyeceklerdir. Çünkü bu tüm ülkenin daha çok acılar çekmesine neden olacaktır. Türk kadınları ulusal bağımsızlığımız için savaş boyunca cesaretle dövüşmüşlerdir. Bugün onlar özgür olmalı, eğitim olanaklarından yararlanmalı, erkeklerimizinkine eşit bir düzeye çıkarılmalıdır.”
   


Similar Threads: Atatürkün kadınlara
Forum Başlık Tarih
Tarih Bölümü Atatürkün Kadınlara Verdiği Haklar Madde Madde 10 Eylül 2012
Tarih Bölümü Atatürkün Kadınlara Verdiği Değer ve önem 25 Ocak 2011
Tarih Bölümü Atatürkün kadınlara söylediği sözler 26 Kasım 2010
Tarih Bölümü Atatürkün Osmanlı yöneticilerinin kendisini geri çağırmaları karşısındaki tutumu 7 Eylül 2016
Tarih Bölümü Mustafa Kemal Atatürkün Çocuklarla İlgili Sözleri 5 Nisan 2015