Atatürk'ün Kaç Çocuğu Var

'Tarih Bölümü' forumunda Masal tarafından 12 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Atatürk'ün Çocukları


  Atatürk'ün Kaç Çocuğu Vardır


  Mustafa Kemal Atatürk 1923 yılında Latife Hanımla evlenmiş ancak iki buçuk yılın ardından bu evliliği bitmiştir. çocukları çok seven Atatürk, her ne kadar çocuk sahibi olamasa da bir çok çocuğun bakımını üstlenmiş ve evlat edinmiş, onları öz çocukları gibi sevmiş, ilgilenmiştir. Atatürkün manevi evlatları:

  Afet İnan

  Sabiha Gökçen

  Ülkü Adatepe

  Nebile Hanım

  Rukiye Erkin

  Zehra Aylin

  Sığırtmaç Mustafa

  Abdurrahim TunÇok

  İhsan

  Abdurrahim Tunçok

  8 yaşındayken evlat edindiği Abdurrahim kimsesiz bir çocuktu. 1908 doğumlu Abdurrahim 1999 yılında vefat etmiştir. Atatürkün kişisel mirasının tek varisiydi. üniversite eğitimini Berlinde almıştır.

  Afet İnan

  1908 yılında Selanikte doğan Afet İnan tarihçi ve sosyoloji profesörü olmuştur. 1985 yılında, 77 yaşındayken vefat etmiştir.

  Nebile Hanım

  1927 yılında İstanbul Çapa Öğretmen Okulundan Dolmabahçe Sarayına getirilen üç kız öğrenciden biriydi. bu ziyaret Nebile Hanımın, Atatürkün manevi kızı olmasını sağladı

  Rukiye Erkin

  Kimsesiz bir kız çocuğu olan Rukiye, Atatürk tarafından evlat edinilmiş, Ankaraya getirilerek tüm bakımı ve eğitim masrafları karşılanmıştır. Atatürk Rukiye Hanımı bir yüzbaşıyla evlendirmiştir.

  Sabiha Gökçen

  1913 yılında Bursada doğan Sabiha Hanım dünyanın ilk kadın savaş pilotu ve aynı zamanda Türkiyenin de ilk kadın pilotudur. Sabiha Gökçen 2001 yılında 88 yaşındayken Ankarada vefat etmiştir.

  Sığırtmaç Mustafa

  Yalovanın köyünde bir çoban olan Mustafaya Atatürk atla gezintiye çıktığı sırada rastlamış ve evlat edinmiştir. Sığırtmaç Mustafa tıpkı manevi babası gibi asker olmak istemiş, Kuleli Askeri Lisesi ardından Harp Okulunda okumuş ve subay olmuştur.

  Ülkü Adatepe

  1932 doğumlu Ülkü Adatepe Atatürkün en küçük manevi kızıdır. Zübeyde Hanımın evlatlık kızı Vasfiye Hanımın kızıdır.