Atatürk'ün İstiklal Marşı İle İLgili Görüşleri

'Tarih Bölümü' forumunda Ceylan tarafından 28 Şub 2013 tarihinde açılan konu

 1. Atatürk'ün İstiklal Marşı Hakkındaki Görüşleri


  Tarihteki en tartışmalı konulardan biri de Atatürk'ün istiklal marşı hakkında bir görüş b ildirip bildirmediğidir. Her ne kadar Mustafa Kemal hakkında aksi söylense de kendisi istiklal marşı hakkında pek çok yerde görüş bildirmiştir. İşte Atatürk'ün istiklal marşı hakkında görüşleri:

  "Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet;

  Hakkıdır Hakka tapan milletimin istiklal!"


  "Türk budur. İstiklal Marşının bu pasajı asırlar boyunca söylenmeli ve bütün yar ve ağyar anlamalıdır ki Türkün Mete hikayesinde olduğu gibi her şeyi hatta en mahrem hisleri bile tehlikeye girebilir, fakat hürriyeti asla... Bu pasajı her vakit tekrar ettirmek bunun için lazımdır. Bu demektir ki, efendiler, Türkün hürriyetine dokunulamaz.

  “Bu marş bizim inkılabımızı anlatır. İnkılabımızın ruhunu anlatır. Bunu ne unutmak ne de unutturmak lazımdır. İstiklal Marşında istiklal davamızı anlatması bakımından büyük manalar vardır. Benim en beğendiğim yeri de burasıdır."

  "Benim bu milletten asla unutmamasını istediğim mısralar işte bunlardır. Hürriyet ve istiklal aşkı bu milletin ruhudur. Tarihe bakın. Bütün milletlerin bir esaret ve hürriyetsizlik devri geçirdikleri bir hakikattir.Bizim kahramanlarımız hürriyetini kaybedeceğini anlayınca nefsini ateşe vermiş ve küllerini bile düşmana teslim etmemiştir."
   
Yükleniyor...