Atatürk'ün İlkeleri Kısa Anlatım

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 16 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Mustafa Kemal Atatürk'ün İlkeleri Kısa Anlatım

  Atatürk'ün büyük bir özveriyle kurduğu ve bizlere emanet ettiği en büyük eseri Türkiye Cumhuriyeti'nin ebediyen yaşaması, onun ilke ve inkılaplarına sahip çıkması ile olur. Çünkü bu ilke ve inkılaplar Türkiye'nin gelişmesinin yegane çizgisidir. Türk insanına düsen görev önce Atatürk ilke ve inkılaplarını öğrenmek ve onların etrafında kenetlenmek, sonra da Türkiye Cumhuriyeti'ni sonsuza kadar yaşatmak olmalıdır. Zira Atatürk İlke ve İnkılapları Türk insanının önemli ülküsü ve idealleridir.

  [​IMG]

  Atatürk'ü öğrenmek bir bakıma Onun ilke ve inkılaplarını bilmekle baslar. Bu ilkeler:

  Cumhuriyetçilik İlkesi
  Türk Milleti'nin hür seçimlere dayanan en uygun yönetim sekli Cumhuriyet'tir seklinde özetlenebilir.

  Milliyetçilik İlkesi
  Türk Milleti'nin 2000 yıllık tarihine yakışır bir şekilde millet olma ve yasama ilkesidir. Türk bayrağı altında yaşanan tasada ve kıvançta ayni duyguları paylasan herkesi Türk sayan ilkedir. Böylece milletimizi birleştiren ve kaynaştıran bir ilke konumundadır.

  Halkçılık İlkesi
  Türk Milleti'nin yasayan kitlesine halk denir. Çeşitli meslek ve etkinlikleri olan halkımızın el ve gönül birliğiyle çalışıp yurdumuzun kalkınmasını sağlaması demektir. Bütün fertlerimizin birbirine saygılı ve fedakarlık duyguları içinde olmalarını önerir.

  Laiklik İlkesi
  Devlet düzeninin ve hukuk kurallarının dine değil akla ve bilime dayandırılmasıdır. Böylece din ve devlet isleri iki ayrı kurum olarak birbirine zarar vermeden görevlerini sürdüreceklerdir.

  Devletçilik İlkesi
  Devletin, halkın rahatı için sosyal ve ekonomik alanlarda üretim ve teşebbüste bulunmasıdır. Özel sektörün yapamadığı zorunlu hizmetleri devlet yapar ve vatandaşa hizmet oturur. Böylece endüstri ve sanayileşmede özel sektörün yanında devlet de bir sektör olarak görev yapar.

  İnkılapçılık (Devrimcilik) İlkesi : Türk Milleti ve Devleti'nin durmadan ilerleyen ülkeler yarışmasına katılmasıdır. Türk toplumu endüstri, bilim, teknoloji, tip ve sanayi gibi her alanda, her turlu gelişmeye yabancı kalmayacak kendini cağın gereklerine göre yenileyecektir.

  Atatürk İnkılaplarının (Devrimlerinin) Özellikleri

  Atatürk ilkelerinin amacı Türk insanını atılgan, yaratıcı, barışçı, birleştirici yapmaktır. Büyük Atatürk hayatta iken kendi de bu ilkeleri uygulamış ve bugünkü Türkiye'yi çağdaş yapan inkılapları sağlamıştır. Kısa bir ömre sığan bu inkılapları Avrupa ancak 200-300 yılda yapabilmiştir.
   


Similar Threads: Atatürk'ün İlkeleri
Forum Başlık Tarih
Tarih Bölümü Atatürk'ün İlkeleri Nelerdir Kısaca 16 Eylül 2012
Tarih Bölümü Atatürk'ün İlkeleri Kısaca 16 Eylül 2012
Tarih Bölümü Atatürk'ün Bütünleyici İlkeleri Ve Anlamları 9 Ağustos 2012
Tarih Bölümü Atatürk'ün Bütünleyici İlkeleri maddeler halinde 8 Ağustos 2012
Tarih Bölümü Atatürk'ün Belirlediği Müzik İlkeleri Doğrultusunda Yapılan Çalışmalar Nelerdir 2 Ağustos 2012