Atatürkün İletişime Verdiği Önem Ve İnkılaplar Arasındaki İlişki

'Tarih Bölümü' forumunda zamaneanne tarafından 10 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. Atatürkün İletişime Verdiği Önem Ve İnkılaplar


  Atatürkün İletişime Verdiği Önem Ve İnkılaplar İlişkisi  Atatürk milli mücadele döneminde ve sonrasında özgürleşme ve bağımsızlık alanında yaptığı inkılaplarda kitle iletişim araçlarını yoğun birbiçimde kullanmıştır. ulu önderin kitle iletişim araçlarına verdiği önemi şu sözleirnden anlayabiliriz:

  “Tiyatro, sinema, gramofon, radyo, telgraf da fikirlerin yayımı ve duyurulması için çok önemli ve etkili vasıtalardır. Bir insanın, herhangi bir yerde söylediği sözleri sadece orada bulunanlar işitebilir, etkisi anî ve sınırlıdır. Fakat bu sözler radyo ile söylenirse bütün dünya işitebilir. Telgraf da fikirlerin yayımlanmasında en seri araçtır.Çeşitli araçlarla kayıt edilen ve seri şekilde yayımlanan fikirler, bütün insanlığın ilerlemesine ve tarihe büyük hizmetler yapar.

  Burada da belirttiği gibi yeni fikirleri büyük kitlelere ulaştırmak için ileitşim araçları büyük önem taşır. Knu inkılaplar olunca bunun önemi daha çok ortaya çıkar. Atatürk iletişimde kitle iletişim araçlarını kullanmanın öneminin bilincinde bir liderdi. Gerek Millî Mücadelenin zor günlerinde gerekse Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ilerlemesi, gelişmesi ve çağdaşlaştırılmasında kitle iletişim araçlarından büyük ölçüde faydalanmıştır.
   


Similar Threads: Atatürkün İletişime
Forum Başlık Tarih
Tarih Bölümü Atatürkün İletişime Verdiği Önem detaylı bilgi 29 Ağustos 2010
Tarih Bölümü Atatürkün Osmanlı yöneticilerinin kendisini geri çağırmaları karşısındaki tutumu 7 Eylül 2016
Tarih Bölümü Mustafa Kemal Atatürkün Çocuklarla İlgili Sözleri 5 Nisan 2015
Tarih Bölümü 23 nisan ulusal egemenlik bayramı ile ilgili atatürkün söylediği sözler 24 Mart 2015
Tarih Bölümü Atatürkün Katıldığı Savaşlar Kısaca Özeti 4 Temmuz 2014