Atatürkün Hobileri

'Tarih Bölümü' forumunda Masal tarafından 1 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Mustafa Kemal Atatürkün Hobileri

  Kitap okumayı, müzik dinlemeyi, dans etmeyi, ata binmeyi, uçuş seyretmeyi ve yüzmeyi severdi. Zeybek oyunlarına, güreşe, Rumeli türkülerine ilgisi vardı.

  Müthiş bir okuyucusuydu. Zengin bir kitaplığa sahipti. Siyaset, toplumbilim, fen bilimleri, biyografiler gibi pekçok ana başlıkta sayısız kitap okudu Atatürk. Muazzam bir kütüphanesi vardı. Bazı günler, üzerinde çalıştığı konuyu neticelendirmek adına durmaksızın, uyumaksızın kitap okuduğu bilinir. Gözleri kan çanağına dönmüş halde, sulanan gözlerini silmek için omzuna attığı bir parça tülbentle idare etmeye çalışarak ve hatta neredeyse yemek bile yemeden...


  Florya'da geçirdiği günlerden kalan fotoğraflardan anlaşılacağı üzere yüzmeyi severdi. Kürek çekmek de hobisiydi. Hatta köşkte bu amaçla bir kürek aleti de vardı.

  [​IMG]

  Özellikle son yıllarında kendisini ziyarete gelenlere "Çok sıkılıyorum çocuk... Çoğu zaman bir işim olmuyor., bilardo oynayarak yemek vaktini bekliyorum. Günlerim böyle sıradan geçiyor" diyerek serzenişte bulunduğuna dair anılar var.

  Opera, alaturka, halk müziği... Çok ender görülen bir müzik bilgisi ve kulağıyla, aktif ve seçkin bir dinleyicidir Atatürk. Sıklıkla konserler düzenlenmesine ön ayak olur. Müziğin dışında tiyatro gibi sanat dallarına da ilgilidir.

  Doğayı çok severdi. Sık sık Atatürk Orman Çiftliği'ne gider, modern tarıma geçiş yolunda yürütülen çalışmalara bizzat katılırdı.

  İleri derecede Fransızca ve az Almanca biliyordu.
    2. Arkadaşlar bu siteyi çok beğendim çok doğru bilgiler veriyor. Artık bu sitenin fan üyesiyim ve bu siteye üye olacağım az sonra.