Atatürkün Hayatı Ve Kişiliği

'Tarih Bölümü' forumunda eftelya tarafından 16 Şubat 2012 tarihinde açılan konu 1. Atatürkün Hayatı Ve Kişiliği Hakkında  ATATÜRKÜN HAYATI
  1881 de Selanikte doğdu.Askeri okullarda eğitim gördü.1.Dünya Savaşını kaybeden Osmanlı Devletinin imzaladığı Mondros Ateşkes Antlaşmasına karşı çıktı.Çünkü bu antlaşma ulusun bağımsızlığını zedeliyordu. Bu sırada ülkede halk bu antlaşmanın uygulanmasına karşı örgütlenmişti.Bu insanları biraraya getirmek amacıyla 19 Mayıs 1919da Samsuna çıktı.Dahasonra Amasyada devlet adamları ve komutanlarla görüşme yaptı .Burada alına kararlar halkın bilinçlenmesini sağladı.

  Erzurum ve Sivasta halkın temsilcileriyle kongrelere katıldı.Bunlara başkanlık edip önemli kararlar alınmasını sağladı.23 Nisan 1920de TBMMnin açılmasını sağladı.Böylece,hakimiyet kayıtsız şartsız millete verildi. TBMM başkanı olan Mustafa Kemal düzenli ordunun kurulmasını sağladı.Bu ordu Kurtuluş Savaşında başarılar kazandı.Mustafa Kemal Sakaryada orduya başkomutanlık yaptı.Savaş halkın da desteği ile zaferle sonuçlandı.Türkiyenin bağımsızlığını dünyaya kanıtladığı Lozan Barış Antlaşması imzalandı.
  Türkiyenin ilk cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemale Soyadı Kanunu ile Atatürk soyadı veridi.Yaptığı yeniliklerle ülkemizin modernleşmesini sağlayan Atatürk, 10 Kasım 1938de vefat etti.

  ATATÜRKÜN KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ

  Zeki ve çalışkandır. İleriyi görür ve yenilikçidir. Bilim ve sanata önem verir. Sabırlı ve disiplinlidir. İyi bir konuşmacı iyi bir askerdir. Vatanını ve milletini sever Kararlarını düşünerek verir. Kararlı ve azimlidir. Eşitlikçi ve adildir. Alçak gönüllü ve hoşgörülüdür.