Atatürkün geometri alanında yaptığı çalışmalar kısaca

'Tarih Bölümü' forumunda Wish tarafından 16 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. atatürkün geometri alanında yaptığı çalışmalar kısaca


  Mustafa Kemal Atatürk’ün matematik bilimine olan ilgisi, küçük yaşlarında başlamış ve eğitim hayatı boyunca devam etmiştir. Selanik Askeri Rüştiye’sinde eğitim alırken, üstün başarısını fark eden matematik öğretmeni, ona Kemal ismini vermiştir. Atatürk’ün matematik alanında yaptığı çalışmalar arasında en önemlilerinden biri, Harf Devrimi’ni gerçekleştirmesinin ardından Matematik terimlerine Türkçe isimler vermiş olmasıdır. Atatürk; Geometri terimlerinin isimlerinde de birtakım değişiklikler yapmış ve Arapça terimler yerine üçgen, dikdörtgen, beşgen gibi isimleri kullanmıştır.

  Matematik ve Geometri Terimlerinin Türkçeleştirilmesi
  Arapça’nın yerine Türkçe harflerin kullanılmaya başlanmasıyla, birçok terim de Türkçeye çevrilmeye başlanmıştır. Türk Dil Kurumu’nu kuran Atatürk, Matematik ve Geometri terimlerinden birçoğunu tek başına Türkçeye çevirmiş ve bu ilimlerin öğrenilmesine önemli katkılarda bulunmuştur.
  Atatürk'ün Geometri Kitabı
  1936 - 1937 yılları içerisinde, küçük dahi olsa geliştirilmeye müsait bir geometri kitabı yazmıştır. enbilgi.com Yazılan bu kitap toplam 42 sayfadan oluşmaktadır. Osmanlı dilinde olan geometrik terimleri, ana dilimiz olan Türkçe'ye tercümesini etmiştir.