Atatürk'ün Gençliğe Hitabesinin Günümüz Türkçesi

'Eğitim Merkezi' forumunda Burcu tarafından 26 May 2014 tarihinde açılan konu

 1. Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk Gençliğine seslendiği " Gençliğe Hitabe " günümüz Türkçesi ile daha anlaşılır bir şekilde aşağıda verilmiştir.
  Belki bu yazı sayesinde onun söylediklerini anlamayanlar daha iyi anlayacaktır.

  ''EY TÜRK GENÇLİĞİ!

  Birinci görevin, Türk Bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini, sonsuza dek, korumak ve savunmaktır.

  Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. Bu temel, senin, en değerli hazinendir. Gelecekte de, yurt içinde ve yurt dışında, seni bu hazineden yoksun bırakmak isteyecek kötüler bulunacaktır. Bir gün, bağımsızlığını ve cumhuriyetini savunmak zorunda kalırsan, içinde bulunduğun durumun olanak ve koşullarını düşünmeyeceksin! Bu olanak ve koşullar, çok uygunsuz bir nitelikte olabilir. Bağımsızlığına ve cumhuriyetine zarar verecek düşmanlar, bütün dünyada eşi benzeri görülmemiş bir yenginin(galibiyetin) temsilcisi olabilirler. Zorla ya da aldatıcı düzenlerle, sevgili yurdunun bütün kaleleri alınmış, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve yurdunun her köşesine eylemli olarak girilmiş olabilir. Bütün bu koşullardan daha acı ve daha korkunç olmak üzere, yurdun içerisinde iktidar sahibi olanlar, aymazlık ve sapkınlık ve hatta hainlik içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri kişisel çıkarlarını, yurduna girip yayılmış olan düşmanların siyasi istekleri ile birleştirebilirler. Ulus, yoksulluk ve darlık içinde ezgin ve bitkin düşmüş olabilir.

  Ey Türk geleceğinin evlâdı! İşte, bu durum ve koşullar içinde bile, görevin; Türk Bağımsızlığını ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! İhtiyacın olan güç, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!''

  Mustafa Kemal Atatürk