Atatürk'ün Evliliği

'Tarih Bölümü' forumunda YAREN tarafından 8 Kas 2010 tarihinde açılan konu

1. atatürk ne zaman evlendi,atatürkün evlilikleri,atatürk ün evlilik hayatı, atatürkün evliliği, atatürk ne zaman boşandı

11 Eylül 1922 tarihinde Türk ordusunun İzmire girişinin 2. günü Başkumandan Mustafa Kemalin şehre geldiğini duyunca Lâtife Hanım karargâha giderek kendisiyle tanıştı ve güvenlik gerekçesi ile karargâhını babasının Göztepedeki köşküne taşımasını teklif etti. Aile, Atatürkü 20 gün köşklerinde ağırladı.

Bu tanışmadan sonra haberleşmeleri devam etti. Bir süre sonra Mustafa Kemalin annesi Zübeyde Hanım da, sağlık sorunları nedeniyle İzmire gittiğinde köşkte ağırlandı. Zübeyde Hanımın 14 Ocak 1923te ölümü üzerine İzmire giden Mustafa Kemal ile Latife Hanım 29 Ocak 1923te Muammer Beyin evinde, sade bir nikâhla evlendiler. Bu, nikâhta kendileri de bulunduğu için dönemin âdetlerine uymayan bir törendi. Mareşal Fevzi Çakmak ve Kâzım Karabekir Mustafa Kemalin, Mustafa Abdülhalik Renda ile Salih Bozok ise Latife Hanımın tanıkları idi.

Nikâhta Atatürk mihir olarak Lâtife Hanıma 10 dirhem gibi çok az bir para vermiş. Bunun sebebini kadın erkek arasındaki eşitliğin gözetilmesi şeklinde yorumlayanlar olmuş.

Atatürk'ten anlamlı evlilik hediyesi

Bu hediye, Atatürkün savaşlarda boynunda taşıdığı, kibrit kutusu kadar büyüklükte bir altın muhafaza içinde bulunan el yazması bir Kuran-ı Kerim imiş. Bunu Latife Hanıma verirken, “Bu seni korusun demiş.

Evlendiklerinde Latife Hanım 24, Atatürk ise 41 yaşındaymış.

Boşanmaları

Evlilikleri iki yıl sürmüş. Atatürkün Fikriye adında bir kadını sevdiği, kadının 1924te öldüğü veya öldürülmüş olabileceği anlatılıyor.
    Zaten son zamanlarda Latife Hanımın Atatürkle olan işbirliklerinin, Latife Hanımın her konuda söz sahibi olmak gibi eğilimlerinin Atatürk tarafından azaltılması, engellenmesi Latife Hanımı yeterince üzmüş, rahatsız etmiş. Aralarında başka tatsız olaylar da yaşanmış. Fikriye Hanım ise, Latife Hanımın tabiriyle “bardağı taşıran son damla olmuş ve boşanmak istemiş.

Boşanmayı ilk Latife Hanım istemiş. Atatürk ise, İslami boşanma kurallarına göre Latife Hanımı nikahından çıkarmış. Boşanmaları Medeni Kanunun yürürlüğe girmesinden birkaç ay önce gerçekleşmiş. Yoksa boşanmaları daha farklı yolla olacaktı.

Latife Hanımın boşanmasından yıllarca sonra söylediği bir söz: "Şimdiki aklım olsaydı başka türlü idare ederdim. Çevrede o kadar yiyici vardı ki, ben de çok toydum, mücadele edemedim.''

Atatürk özel yaşamında sadelik içinde yaşadı. 29 Ocak 1923'de Latife Hanımla evlendi. Birçok yurt gezisine birlikte çıktılar. Bu evlilik 5 Ağustos 1925 tarihine dek sürdü. Çocukları çok seven Atatürk Afet (İnan) Sabiha (Gökçen) Fikriye Ülkü Nebile Rukiye Zehra adlı kızları ve Mustafa adlı çobanı manevi evlat edindi. Abdurrahim ve İhsan adlı çocukları himayesine aldı.
    Alıntı