Atatürk'ün Doğum Günü Anısı

'Masallar ve Hikayeler' forumunda Masal tarafından 17 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Atatürk Anıları Doğum Günü Anısı


  Atatürk'ün Doğum Günü ile İlgili Anısı


  Atatürkün Nüfus kâğıdında yalnızca doğum yılı yazılıdır. Ne gün ne de ay belirtilmemiştir. Oysa, annesinin daima okuduğu Mushafın kenarında doğum günü ve saati yazılı imiş. Bunu Ankara Belediyesinden bir gün kendisine, nüfus kâğıdı almaya hazırlanırken hatırlattılar.

  - Yıl yetişir, dedi. Yoksa bir gün gelir doğum günümü kutlamaya kalkarlar. Sonra padişahlara benzerim.

  Bir gün İngiltere Kralı VIII. Edward, Batılılarda âdet olduğu üzere Atatürke doğum gününde samimi bir telgraf çekerek bir armağan göndermek istemiş, Ankaradaki büyük elçileri aracılığıyla 10 Kasım 1936 günü Atatürkün doğum tarihini sordurtmuş, Atatürk de bir yerde yazılı olmadığı için doğum tarihini kesinlikle bilmediğini belirtmiş ve şöyle demiş:

  “Anam bana bir bahar ayında dünyaya geldiğimi, doğduğum gün ağaçlarda çiçekler bulunduğunu söylerdi. Ben zaten 39 yaşımdan beri, yani Samsunâ çıktığım günden beri doğum tarihim olarak 19 Mayıs gününü kabul ediyorum. Kral hazretlerine doğum tarihimi 19 Mayıs 1881 olarak bildirsinler.

  Cumhurbaşkanlığı Umumi Kâtiplerinden Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla İngiltere Ankara Büyükelçiliğine 12 Kasım 1936 günü Atatürkün doğum tarihi 19 Mayıs 1981 olarak bildirilmiştir.