Atatürk'ün coğrafya alanında yaptığı çalışmalar nelerdir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 8 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. Atatürk'ün coğrafya alanında yaptığı çalışmalar nelerdir yardım edinnnn

  Cevap: Atatürk'ün coğrafya alanında yaptığı çalışmalar nelerdir?

  yaptığı yeniliklerden en önemlileri Dil Tarih Coğrafya Fakültesinin, Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumunun açılmasıdır.
  Atatürk, Anadolunun çeşitli yerlerinde arkeolojik kazıların yapılmasını sağlamış, bu kazıları yakından takip etmiştir.

  Ankara Üniversitesinin fakülte olarak kurulan ilk yüksek öğrenim kurumu olan Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Atatürkün adını koyduğu ve anlamlı bir görev yüklediği bilim merkezidir.

  Atatürk, fakültenin kurulmasını önerirken dilde, tarihte, coğrafi özelliklerin araştırılmasında bilimsel yöntemler izlenerek ulusal bilince sahip, özgür düşünen, araştıran, sorgulayan, bilim insanlarının yetiştirilmesini istemiştir.

  Fakültenin kuruluş yasası TBMM tarafından 14 Haziran 1935te kabul edilmiştir. 1936 yılında 195 öğrenci ile öğretime başlayan fakülte 13 Haziran 1946ya kadar Milli Eğitim Bakanlığına çalışmalar yapmış, daha sonra Ankara Üniversitesi bünyesine alınmıştır.

  Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Türk ve Anadolu tarihinin incelenmesinde kaynaklık edecek olan Sümerce ve Hititçeden, Latince ve Yunancaya Antik Batı ve Doğu dilleri yanında modern diller ile coğrafya, felsefe, psikoloji, sosyoloji ve antropoloji alanlarında eğitim veren bir bilim kurumudur.