Atatürk'ün Çocukları Kimler

'Ders notları' forumunda EyLüL tarafından 8 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Atatürk'ün Çocukları Kimler

  Atatürk'ün bildiğiniz gibi öz evladı yok. Latife Hanım ile kısa bir süre evli kalan Atatürk'ün bu evlilikten çocuğu olmamış. Ancak manevi evlatları birden fazla. Tabi akla ilk gelen isim geçtiğimiz günlerde trafik kazası sonucu hayata gözlerini yuman Ülkü Adatepe. Ancak Ata'nın belki daha önce adlarını hiç duymadığınız manevi çocukları var.

  Mustafa Kemal Atatürk 1923 yılında Latife Hanımla evlenmiş ancak iki buçuk yılın ardından bu evliliği bitmiştir. çocukları çok seven Atatürk, her ne kadar çocuk sahibi olamasa da bir çok çocuğun bakımını üstlenmiş ve evlat edinmiş, onları öz çocukları gibi sevmiş, ilgilenmiştir. Atatürkün manevi evlatları:

  Afet İnan

  Sabiha Gökçen

  Ülkü Adatepe

  Nebile Hanım

  Rukiye Erkin

  Zehra Aylin

  Sığırtmaç Mustafa

  Abdurrahim TunÇok

  İhsan

  Abdurrahim Tunçok

  8 yaşındayken evlat edindiği Abdurrahim kimsesiz bir çocuktu. 1908 doğumlu Abdurrahim 1999 yılında vefat etmiştir. Atatürkün kişisel mirasının tek varisiydi. üniversite eğitimini Berlinde almıştır.

  Afet İnan

  1908 yılında Selanikte doğan Afet İnan tarihçi ve sosyoloji profesörü olmuştur. 1985 yılında, 77 yaşındayken vefat etmiştir.

  Nebile Hanım

  1927 yılında İstanbul Çapa Öğretmen Okulundan Dolmabahçe Sarayına getirilen üç kız öğrenciden biriydi. bu ziyaret Nebile Hanımın, Atatürkün manevi kızı olmasını sağladı

  Rukiye Erkin

  Kimsesiz bir kız çocuğu olan Rukiye, Atatürk tarafından evlat edinilmiş, Ankaraya getirilerek tüm bakımı ve eğitim masrafları karşılanmıştır. Atatürk Rukiye Hanımı bir yüzbaşıyla evlendirmiştir.

  Sabiha Gökçen

  1913 yılında Bursada doğan Sabiha Hanım dünyanın ilk kadın savaş pilotu ve aynı zamanda Türkiyenin de ilk kadın pilotudur. Sabiha Gökçen 2001 yılında 88 yaşındayken Ankarada vefat etmiştir.

  Sığırtmaç Mustafa

  Yalovanın köyünde bir çoban olan Mustafaya Atatürk atla gezintiye çıktığı sırada rastlamış ve evlat edinmiştir. Sığırtmaç Mustafa tıpkı manevi babası gibi asker olmak istemiş, Kuleli Askeri Lisesi ardından Harp Okulunda okumuş ve subay olmuştur.

  Ülkü Adatepe

  1932 doğumlu Ülkü Adatepe Atatürkün en küçük manevi kızıdır. Zübeyde Hanımın evlatlık kızı Vasfiye Hanımın kızıdır.
   


Similar Threads: Atatürk'ün Çocukları
Forum Başlık Tarih
Ders notları Atatürk'ün Türk çocukları için sözleri 5 Kasım 2009
Ders notları Atatürk'ün türk milletinin çağdaşlaşması ve kadın hakları sözleri 10 Aralık 2012
Ders notları Atatürk'ün türk milletinin çağdaşlaşması ve kadın hakları ile ilgili sözleri 10 Aralık 2012
Ders notları Atatürk'ün okuduğu okulların şimdiki adları nedir 7 Aralık 2012
Ders notları Atatürk'ün milli ahlak ile ilgili anılar 8 Aralık 2012