Atatürkün Çalışkanlık İle İlgili Sözleri

'Güzel Sözler' forumunda zamaneanne tarafından 13 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Atatürkün Çalışmak İle İlgili Söyledikleri


  Atatürkün Çalışkanlık İle İlgili Vecizeleri  "Hiçbir şeye ihtiyacımız yok yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır ; çalışkan olmak. Sosyal hastalıklarımızı araştırırsak asıl olarak bundan başka bundan mühim bir hastalık keşfedemeyiz. O halde ilk işimiz bu hastalığı esaslı surette tedavi etmektir. Milleti çalışkan yapmaktır. Servet ve onun doğal sonucu olan refah ve saadet yalnız ve ancak çalışkan insanların hakkıdır. "

  "Fikir hazırlıkları, seferberlikte asker toplamak için davul zurna ile temin edilemez. Fikir hazırlıklarında tevazuyla çalışmak, kendini silmek, karşısındakine samimi bir kanaat ilham etmek lazımdır."

  "Çalışma, insanların vücut kuvvetlerini geliştirir ve hayat için gereken şeyleri temin eder. Çalışmaksızın, fikri gelişme ve ahlaki ilerleme de mümkün değildir. Tembellik bütün fenalıkların anasıdır."

  "Çalışmak vakti gelmiş artık çalışmak lazımBilhassa gençler çalışmalıdır. "

  "Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir."

  " Çalışmak demek boşuna yorulmak terlemek değildir. Zamanın gereklerine göre bilim ve teknik ve her türlü uygar buluşlardan azamî derecede istifade etmek zorunludur. "

  "...Gece gündüz zaten çalışıyorsunuz ; çalışınız hakikati bütün cihana tanıtalım "

  "Kendiniz için değil millet için elbirliğiyle çalışınız . Çalışmaların en yükseği budur."