Atatürk'ün Bulduğu Geometri Terimleri

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 8 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Atatürk'ün Bulduğu Geometri Terimleri
  Atatürk'ün Dilimize Kazandırdığı Geometri Terimleri

  Günümüzün bilim ve teknolojisinin bel kemiği olan matematik, kendine özgü doğulara, yanlışlara ve dile sahiptir. Bir dile sahiptir diyorum çünkü, sadece matematik ile yakından ilgilenenlerin anlayabileceği veya üçgen, kare, dikdörtgen, çember, daire vb.. gibi herkesin yakından bildiği terimler ve çeşitli sembolik gösterimlere sahiptir matematik. Hiç düşündünüz mü, nereden geliyor bu terimler? Kim, neden üç kenarı olan kapalı eğriye üçgen adını vermiş diye. Bu konu üzerine bir araştırma yaptığınızda karşınıza çıkacak tek isim vardır ki O da şüphesiz önünde saygıyla eğildiğimiz, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'tür.

  Atatürk Selanik Askeri Rüşdiyesinde iken Matematik dersindeki başarısı ile öğretmeni Yüzbaşı Mustafa Efendi'nin gözüne girmiş ve bunun sonucu olarak isminin sonuna Kemal ismi eklenmiştir. Atatürk askeri öğrenimi süresince matematikle sistemli bir şekilde ilgilenmiştir.

  Mustafa Kemal Atatürk'ün Kazandırdığı Terimler

  -ESKİ İSMİ YENİ İSMİ
  -Maksumunaleyh BÖLEN
  -Taksim BÖLME
  -Haric-i Kısmet BÖLÜM
  -Kabiliyet-i Taksim BÖLÜNEBİLME
  -Zarb ÇARPI
  -Mazrup ÇARPAN
  -Mazrubata Tefrik ÇARPANLARA AYIRMA
  -Muhit-i daire ÇEMBER
  -Tarh ÇIKARMA
  -Amudi DİKEY
  -Gaye LİMİT
  -Aşa'ri ONDALIK
  -Kat'ı Mükafti PARABOL
  -Ehram PİRAMİD
  -Menşur PRİZMA
  -İhtisar SADELEŞTİRME
  -Suret PAY
  -Mahrec PAYDA
  -Hatt-ı Mümas TEĞET

  Atatürk'ün bulduğu terimlerin hemen hemen çoğu bugüne dek hiç değiştirilmeden kullanılmıştır O'nun sadece birkaç terimi sonradan biraz değişikliğe uğramıştır.

  [​IMG]