Atatürk'ün biyografisi 3. sınıf

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 18 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. atatürk ün biyografisi 3. sınıf atatürk biyografi

  Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı.

  Mustafa Kemal, 1881de Selânikte dünyaya geldi. Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde
  Hanımdır
  Mustafa Kemalin babası Ali Rıza Efendi, gümrüklerde çalışan bir memurdu. Bu nedenle Mustafa Kemal orta gelirli bir aile ortamında büyüdü.

  Mustafa Kemalin annesi Zübeyde Hanım, oğlunu mahalle mektebine vermek istedi. Babasıysa onun daha çağdaş bir eğitim görmesini ve aydın bir insan olmasını istiyordu. Mustafa Kemal, ilk önce mahalle mektebine gönderildi. Daha sonra Şemsi Efendi İlkokuluna gitti. Ancak hayatının dönüm noktası Selânik Askerî Rüştiyesine girmesiydi. Daha sonra 1898de Manastır Askerî İdadîsini bitirdi. İstanbula gelerek Mekteb-i Harbiyeye yazıldı. 1902de Harp Akademisini kurmay yüzbaşı rütbesiyle bitirdi.

  Mustafa Kemal, özellikle matematik derslerinde oldukça başarılıydı. Tatillerinde Fransızcasını ilerletiyordu. Okul sıralarında yakın arkadaşları Ömer Naci ve Ali Fethi (Okyar) ile birlikte, Namık Kemal, Tevfik Fikret gibi şairler üzerine tartışmalar yapıyordu. Mustafa Kemal, ayrıca düzgün bir Türkçe kullanmaya özen gösteriyor, edebiyatla ilgileniyordu. Tüm bu çalışmaları ilerde iyi bir konuşmacı olmasını sağlamıştır.

  Mustafa Kemalin Çanakkale Savaşları sırasında, özellikle Conkbayırı, Anafartalar ve Arıburnu savaşlarında gösterdiği askerî deha “Çanakkale geçilmez destanını yarattı
  13 Kasım 1918de İstanbula geldiğinde İtilâf Devletlerinin donanmalarının limana girmiş olduğunu gördü ve ünlü “Geldikleri gibi giderler. sözünü söyledi.

  19 Mayıs 1919da Samsuna varan Mustafa Kemal, burada kısa bir süre kaldı.

  23 Nisan 1920de Ankarada Türkiye Büyük Millet Meclisi kuruldu. TBMMnin başkanlığına Mustafa Kemal getirildi ve ilk hükûmet de oluşturuldu. Böylece Kurtuluş Savaşı resmen başladı. Kurtuluş Savaşının merkezi Ankara oldu.

  1 Eylül 1922de ünlü emrini verdi: “Ordular, ilk hedefiniz Akdenizdir. İleri! Bu emirle başlayan ileri harekât sonucunda Yunanlılar İzmirden denize döküldü.

  29 Ekim 1923te yeni Türk Devletinin yönetim biçiminin cumhuriyet olması kabul edildi ve ilk cumhurbaşkanı olarak Mustafa Kemal seçildi.

  Mustafa Kemal, 10 Kasım 1938de Dolmabahçe Sarayında vefat etti. Mezarı Ankarada, Anıtkabirdedir.